Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
06/07/2017 - 07:45

Agnieszka Mirek-Zagata wystawia receptę lekarza na…dobrego lekarza

Doktor Agnieszka Mirek-Zagata została zgłoszona przez swoich wdzięcznych pacjentów do konkursu „Twój sądecki lekarz rodzinny” i otrzymała największą liczbę głosów. Teraz zdradza nam przepis na to, jak zdobyć zaufanie i szacunek tych, których się leczy.

Fundacja Sądecka i portal Sądeczanin.info już po raz drugi zorganizowali plebiscyt: „Twój sądecki lekarz rodzinny” i „Przychodnia zdrowia przyjazna pacjentowi”. Konkurs swym zasięgiem obejmował Nowy Sącz oraz powiat nowosądecki.  Jego celem było wyłonienie przez czytelników naszego portalu lekarza, który cieszy się największym zaufaniem i szacunkiem u pacjentów oraz przychodnię zdrowia, która jest najbardziej przyjazna pacjentom.

Pacjenci mogli zgłaszać swoje kandydatury do 5 lutego 2017r. Następnie od 16 lutego do 7 marca trwało głosowanie. Do tytułu „Twój sądecki lekarz rodzinny” nominowanych zostało dwudziestu lekarzy rodzinnych zgłoszonych przez czytelników. Wielki finał plebiscytu odbył się 21 marca w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu w ramach VI Seminarium „O zdrowiu Sądeczan na wiosnę”.

W kategorii „Twój sądecki lekarz rodzinny” oddano łącznie 1025 ważnych głosów. Najwięcej otrzymała ubiegłoroczna laureatka - lek. med. Agnieszka Mirek-Zagata z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Opti-Med w Nowym Sączu.

Wiceprezes Fundacji Sądeckiej Jerzy Bochyński wręczył tegorocznej zwyciężczyni pamiątkowy dyplom, piękną statuetkę, a redaktor naczelny portalu Sądeczanin.info i miesięcznika Sądeczanin Tomasz Kowalski voucher o wartości 3 tys. złotych na kampanię promocyjną lekarza w mediach Sądeczanina. Laureatka odebrała jeszcze nagrodę ufundowaną przez Grand Chotowa HOTEL&SPA RESORT. Jest to weekendowy pobyt dla dwóch osób w tym hotelu.

Odwiedzieliśmy dr Agnieszkę Mirek-Zagatę w jej gabinecie. Jak mówi, lekarzem chciała być od dziecka. Plany nie były przypadkowe - jako dziecko często chorowała i dużo czasu spędzała w szpitalu. Nie nabrała wstrętu do tego miejsca. Spotkała wspaniałych ludzi i dzięki temu już wtedy spodobała się jej praca lekarza.

- Gdy jeździłam do Warszawy jako dziecko, żartowałam u pani docent, że kiedyś, jak będę dorosła, to przyjadę się do niej uczyć - wspomina z uśmiechem Agnieszka Mirek-Zagata.

Pani Agnieszka najpierw  uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 18 w Nowym Sączu, potem  uczyła się w I Liceum Ogólnokształcącym. Z maturą poradziła sobie doskonale. Egzamin dojrzałości nie przysporzył jej najmniejszych trudności - była laureatką licznych olimpiad, więc z niektórych egzaminów była zwolniona.  Potem przyszedł czas na studia, które nasza laureatka odbywała w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tam spędziła sześć lat, a potem rok stażu. W 2006 roku zakończyła specjalizację z chorób wewnętrznych. Była bardzo dobrą studentką.

Podobno uczeń bez jedynki, to jak żołnierz bez karabinu, dlatego i naszej rozmówczyni przydarzyło się, że w trakcie sześcioletnich studiów oblała jeden egzamin.

- Miałam jedną jedyną poprawkę na pierwszym roku, z anatomii. Oblałam tzw. szpilki, ale one zawsze sprawiają najwięcej trudności studentom - śmieje się lekarka.

Zobacz także: Lekarz Agnieszka Mirek-Zagata i NZOZ „Remedium” w Nowym Sączu zwycięzcami II Plebiscytu o zdrowiu (ZDJĘCIA!)

Po studiach pani Agnieszka powróciła do Nowego Sącza, gdzie w sądeckim szpitalu odbywała staż. Następnie pracowała w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, a potem na oddziale internistyczno- kardiologicznym.

-Tam miałam szkołę życia i zawodu, bo żadna klinika i tytuły naukowe nie dadzą takiego obycia praktycznego, jak praca w takim szpitalu, gdzie trzeba znać się na wszystkim i spróbować wszystkiego - dodaje.

Głównym miejsce pracy  Agnieszki Mirek-Zagaty jest  przychodnia Opti –Med, w której pracuje już od 2008 roku. Gościnnie pracuje także  w ośrodku zdrowia  w Brzeznej.  Ludzkie cierpienie, krew, śmierć są dla niej zawsze bardzo ciężkim przeżyciem. Ale nigdy się nie poddaje zwątpieniu.

- Wciąż mam w pamięci reanimację na oddziale internistyczno-kardiologicznym, kiedy starsi lekarze  mówili mi, abym już dała spokój, bo pacjent nie żyje. Ja uparłam się i dalej reanimowałam. Udało mi się! Powróciły parametry życiowe i  potem jeszcze dwa lata żył. Ten przykład pokazuje, że warto walczyć!

Pani Agnieszka zdradziła nam, że jej hobby to czytanie książek i górskie wędrówki. Nie ma zbyt wiele czasu na realizację swoich zainteresowań, ponieważ codziennie w przychodni pracuje osiem godzin, ale bardzo często zdarza się, że w wolnym czasie pacjenci, którzy mają jej prywatny numer, dzwonią i proszą o porady. Zapytaliśmy zwyciężczynię naszego plebiscytu czym powinien wyróżniać się i jakie cechy posiadać idealny lekarz?

- Oprócz wiedzy i umiejętności, lekarz musi mieć w sobie empatię. Powinien umieć wysłuchać pacjenta i jego problemów, nawet tych niekoniecznie związanych z dolegliwościami. Ważne jest, aby znaleźć czas i uśmiech dla pacjentów nawet pomimo własnych problemów i niedyspozycji – opowiada lekarka.

O Agnieszce Mirek-Zagacie można więcej przeczytać w lipcowym numerze miesięcznika Sądeczanin.

RG ([email protected]), Fot. RGDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)