Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 9 czerwca. Imieniny: Anny-Marii, Felicjana, Sławoja
04/08/2014 - 13:28

900 studentów rozpocznie naukę w sądeckiej PWSZ. Najpopularniejsza ekonomia

Ekonomia, filologia ze specjalnością język angielski oraz pedagogika to najczęściej wybierane kierunki studiów w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. 1 października na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych naukę rozpocznie tu 900 osób.
Zakończyła się rekrutacja podstawowa w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. Kandydaci aplikowali na szesnaście rożnych kierunków w sześciu instytutach.

- Największym zainteresowaniem cieszyły się kierunki: ekonomia, filologia (specjalność język angielski – translatoryka), pedagogika, pielęgniarstwo, zarządzanie i inżyniera produkcji oraz fizjoterapia – wymienia Tomasz Zacłona, rzecznik prasowy sądeckiej PWSZ.

Spośród 900 przyjętych kandydatów, aż 229 osób rozpocznie studia w Instytucie Technicznym, a 209 w Instytucie Ekonomicznym.

- Zainteresowanie kierunkami technicznymi i ekonomicznymi to zauważalna, ogólnopolska tendencja. Młodzież albo poszukuje konkretnego zawodu, który będzie stwarzał najlepsze perspektywy na rynku pracy albo szuka kierunku maksymalnie uniwersalnego pozwalającego w przyszłości adaptować się w różnorodne sektory gospodarki – tłumaczy Tomasz Zacłona.

Niewiadomo, czy studia stacjonarne rozpoczną studenci, którzy aplikowali na kierunek filologia: specjalność język niemiecki - translatoryka, gdyż jest ich tylko sześciu. Wszystko zależy od rekrutacji uzupełniającej, która prowadzona będzie do 19 września br. Władze uczelni są jednak dobrej myśli, gdyż w bazie kandydatów jest jeszcze 340 osób.

- Na obecnym etapie rekrutacji nie można przesądzać nieuruchomienia studiów na konkretnym kierunku. Jeśli ostateczna liczba kandydatów osiągnie poziom zbliżony do minimum ustalonego przez Senat (około 30 studentów), to najprawdopodobniej na tym kierunku będzie możliwość studiowania – dodaje rzecznik PWSZ.

W roku akademickim 2013/2014 na wszystkie kierunki kształcenia w PWSZ przyjęto łącznie 1384 osoby, z czego 1059 na studia stacjonarne i 325 na studia niestacjonarne.

(AB, KB)
Fot. JB

Dziękujemy za przesłanie błędu