Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 6 czerwca. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
15/09/2019 - 20:45

80 lat temu zginął gen. Kustroń. W Nowym Sączu upamiętnią bohaterskiego dowódcę

80 lat temu, we wrześniu 1939 roku, zginął gen. Józef Kustroń. Bohaterski dowódca poległ pod wsią Ułazów na Lubelszczyźnie. W rocznicę śmierci gen. Kustronia w Nowym Sączu odbędą się uroczystości.

Mieszkańcy Nowego Sącza upamiętnią rocznicę śmierci bohaterskiego generała Józefa Kustronia, który zginął 80 lat temu. Główne uroczystości odbędą się przy jego pomniku obok Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych o godz. 12.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego zebranych powita dyrektor szkoły Walenty Szarek, po czym przemówienie  okolicznościowe wygłosi prezydent Nowego Sącza, Ludomir Handzel. Tę część uroczystości zakończy złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem.

O godz. 13 rozpocznie się druga część obchodów rocznicowych w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. W budynku otwarta zostanie wystawa poświęcona gen. Kustroniowi. Prelekcje na temat bohatera wystawy wygłoszą Jan Paluch i Jarosław Jakubowski. Uroczystości zakończy ślubowanie klas pierwszych i program artystyczny w wykonaniu uczniów ZSEM. 

Uhonorowanie bohaterskiego dowódcy prezydent Ludomir Handzel zapowiedział już na uroczystościach z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej.

- W tym dniu chciałbym szczególnie wspomnieć generała Józefa Kustronia, który leży na naszym cmentarzu i który 16 września 1939 roku, prowadząc pod Ułazowem nasze jednostki, poległ. Myślę, że czas zacząć szczególnie czcić jego imię i w tym roku miasto zorganizuje szczególne obchody tej rocznicy – mówił.

Generał brygady Józef Kustroń urodził się w Stryju w 1892 r, ale związany jest też z naszym miastem. To tutaj przeniosła się jego rodzina. W Nowym Sączu spędził swoją młodość. Jego życie to przykład losu patrioty, który najpierw musiał walczyć o niepodległość, a potem jej bronić. Członek Związku Strzeleckiego, żołnierz Legionów, uczestnik I Wojny Światowej i kampanii przeciwko bolszewikom, a w końcu dowódca 21. Dywizji Piechoty Górskiej w Bielsku-Białej. Próbując wyprowadzić swoją jednostkę z okrążenia, poległ 16 września 1939 roku pod Ułazowem na Lubelszczyźnie. W chwili śmierci miał na piersi Srebrny Krzyż Virtuti Militari, otrzymany za wojnę 1919 - 1920 roku.

W latach 1981–1984 w Nowym Sączu działało Towarzystwo im. Generała Józefa Kustronia, którego inicjatorem, a później prezesem był Jerzy Giza. Towarzystwo to dążyło do postawienia generałowi pomnika w Nowym Sączu. Organizacja zorganizowała niezależne od władz komunistycznych obchody rocznicy śmierci gen. Kustronia, ufundowała także tablicę ku jego czci w kościele pw. św. Kazimierza. Grób gen. Kustronia znajduje się na nowosądeckim cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana.

RG [email protected], Źr. i Fot. UM Nowy SączDziękujemy za przesłanie błędu