Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
08/05/2020 - 20:00

75 lat minęło od zakończenia II wojny światowej. Hołd poległym pod Pietą Sądecką

Dzisiaj obchodzimy 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. Tradycyjnie już pod „Pietą Sądecką” w Nowym Sączu pojawiły się kwiaty. Wieniec złożył prezydent miasta Ludomir Handzel. Wartę honorową przy pomniku zaciągnęli sądeccy „Strzelcy”, uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków.

Tegoroczne święto, z powodu pandemii koronawirusa nie było tak podniosłe, jak zawsze. Nie odbył się uroczysty apel poległych, podczas którego przywoływano Polaków, którzy zginęli na wszystkich frontach II wojny światowej i wspomniano ofiary obozów koncentracyjnych, wywózek na Sybir, bestialsko pomordowanych w Katyniu, torturowanych w nazistowskich i stalinowskich katowniach.

W tym roku uroczystość pod „Pietą Sądecką” na Starym Cmentarzu, upamiętniającą ofiary wojny 1939-1945 była bardzo skromna.

Prezydent miasta Ludomir Handzel w asyście strażników miejskich oddał hołd rodakom, którzy zginęli na wszystkich frontach II wojny światowej i złożył wieniec.

- Zakończenie II Wojny Światowej nie zakończyło okresu walk prześladowań i cierpienia na terenach Rzeczpospolitej - powiedział Prezydent Ludomir Handzel.

„Pieta Sądecka” to pomnik, który upamiętnia ofiary II wojny światowej. Rzeźba przedstawia matkę trzymającą na kolanach ciało mężczyzny, opłakującą śmierć niewinnie pomordowanych przez hitlerowców. W cokole pomnika pochowane zostały urny z prochami z obozów koncentracyjnych i innych miejsc straceń.

II wojna światowa – największa wojna światowa w historii, trwająca od 1 września 1939 do 2 września 1945 (w Europie do 8 maja 1945). Działania wojenne objęły prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci).

W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln ludzi z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

[email protected], fot i źródło: UM w Nowym Sączu.

75 lat minęło od zakończenia II wojny światowej. Fot. Urząd Miasta w Nowym Sączu
Dzisiaj obchodzimy 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. Tradycyjnie już pod „Pietą Sądecką” na Starym Cmentarzu pojawiły się kwiaty. Wieniec złożył prezydent miasta Ludomir Handzel. Wartę honorową przy pomniku zaciągnęli sądeccy „Strzelcy”, uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)