Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
16/06/2020 - 11:30

60-metrowy kolos? Mieszkańcy Myślca nie zgadzają się na budowę przekaźnika GSM

W Myślcu w gminie Stary Sącz odbył się protest przeciwko budowie masztu sieci telefonii komórkowej na najlepszych w tych okolicach działkach. Lokalna społeczność zgromadziła się dokładnie w miejscu, w którym ma stanąć maszt, by wyrazić swój zdecydowany sprzeciw tej inwestycji. Kilka tygodni w podobnej sprawie protestowało 800 mieszkańców Gabonia.

60-metrowy kolos? Mieszkańcy Myślca nie zgadzają się na budowę przekaźnika GSM

- Bardzo nas zaskoczyła informacja jaką otrzymaliśmy z urzędu miasta Starego Sącza o planowanej inwestycji - mówi sołtys Myślca Maria Węgrzyn. - Źle się dzieje, że w takim miejscu ma powstać 60-metrowy słup z instalacjami o niezbadanych skutkach dla zdrowia mieszkańców. W ten sposób pragniemy zaprotestować i wyrazić kategoryczny sprzeciw przeciwko takim inwestycja na naszym terenie – wyjaśnia przyczyny organizacji protestu.

Mieszkańcy uważają, że obecność takiej instalacji wpłynie nie tylko na walory krajobrazowe i możliwość kontynuowania upraw ekologicznych, ale obniży znacznie wartość działek. - Nie może być tak, że interes dużej firmy telekomunikacyjnej, ma nas raz na zawsze pozbawić zysków z ewentualnych sprzedaży działek w naszym sołectwie - twierdzi sołtys.

Zobacz też: W Podegrodziu grzmi: niech postawią ten 49-metrowy maszt na wysypisku!

60-metrowy kolos? Mieszkańcy Myślca nie zgadzają się na budowę przekaźnika GSM

Mieszkańcy obawiają się też, że obowiązujące w Polsce prawo i brak jednoznacznych regulacji nie daje gwarancji na utrzymanie pod kontrolą dopuszczalnych wartości pola elektromagnetycznego emitowanego przez tak potężny przekaźnik. - Tymczasem to właśnie Małopolska jest czarnym rejonem na mapie pomiarowej. To właśnie tu wielokrotnie przekroczone są wszystkie normy. Jak wynika z analizy pomiarowej pola promieniowania elektromagnetycznego w bezpośrednim sąsiedztwie SBTK (miejsca, co do których prowadzone są postępowania administracyjne związane z budową i funkcjonowaniem stacji bazowych telefonii komórkowej – dop. red.) w latach 2015-2017 stwierdzono aż 12 przypadków przekroczenia dopuszczalnego poziomu PEM – podkreślają miejscowi, którzy liczą na to, że władze gminy Stary Sącz pomogą im zablokować tę niechcianą inwestycję.

Tym bardziej, że mają w tym wypadku argument nie do zbicia. - W ślad za nowelizacją ustawy Ministerstwa Cyfryzacji  z 30 sierpnia 2019 roku, w którym mowa także o wpływie lokalnej społeczności na usytuowanie masztów, mieszkańcy Myślca korzystają z przysługującego im prawa i nie wyrażają zgody na ustawienie go we wskazanym miejscu.

Przypomnijmy przy okazji, że Myślec to nie jedyne sołectwo w gminie Stary Sącz gdzie grzmi w tym temacie . Choć operator sieci PLAY jeszcze nie podjął ostatecznej decyzji, ale mieszkańcy Gabonia już protestują i 800 z nich podpisało się pod petycją przeciw inwestycji, którą adresowali do Urzędu Miejskiego w Starym Sączu i Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu. Pisaliśmy o tym szczegółowo w publikacji Przekaźnik 5G w Gaboniu? 800 mieszkańców żyje dziś w strachu

ES [email protected] Fot.: mieszkańcy Myślca
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu