Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 lipca. Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda
26/08/2013 - 06:00

60 lat Sadowniczego Zakładu Doświadczalnego: Ich maliny hitem w Kanadzie

Sadowniczy Zakład Doświadczalny w Brzeznej świętował wczoraj (25 sierpnia) swoje 60-lecie. Mówiono nie tylko o sukcesach, ale i o kłopotach.
Świętowanie poprzedziła uroczysta Msza Św. w kościele Prafialnym w Brzeznej a potem Korowód Jubileuszowy przeszedł z kościoła do pałacyku przy siedzibie SZD. Z kolei otwarcie wystawy sprzętu sadowniczego i ekspozycji produktów regionalnych poprzedziło Jubileuszowe Seminarium Sadownicze : „60 lat Sadowniczego Zakładu Doświadczalnego w Brzeznej”.
Przez cały okres działalności Zakładu oraz obecnie, niezależnie od formy organizacyjnej i sposobu finansowania, głównymi kierunkami działalności były: działalność badawcza z zakresu sadownictwa, upowszechnianie wiedzy sadowniczej, produkcja, głównie sadowniczego materiału szkółkarskiego oraz wprowadzanie do uprawy mniej znanych gatunków roślin jagodowych.

Założeniem twórcy Instytutu Sadownictwa w Skierniewicach, profesora Szczepana Pieniążka, było utworzenie stacji doświadczalnych w różnych rejonach geograficzno-klimatycznych Polski. Dlatego w 1953 roku powołano Sadowniczy Zakład Doświadczalny w Brzeznej. Organizatorem i pierwszym dyrektorem był dr Zbigniew Gertych. W krótkim czasie do 58 hektarowego gospodarstwa w Brzeznej dołączono inne wybrane gospodarstwa, leżące w promieniu 75 km. Na przestrzeni lat liczba gospodarstw przynależna SZD Brzeznej i łączna powierzchnia gruntów ciągle się zmieniały.

Na początku 2001 roku Zakład został przekształcony w Spółkę z o.o. przyjmując nazwę Sadowniczy Zakład Doświadczalny Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa Brzezna Sp. z o.o., w której 100 proc. udziałów należało do Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach.
Od 1 września 2011 roku obowiązuje nowa nazwa firmy "Sadowniczy Zakład Doświadczalny Instytutu Ogrodnictwa Brzezna Sp. z o.o." z uwagi na połączenie się w Skierniewicach Instytutu Warzywnictwa z Instytutem Sadownictwa i Kwiaciarstwa w nową jednostkę pod nazwą Instytut Ogrodnictwa.
- Dziś swoją codzienną, odpowiedzialną pracą pracownicy zakładu sprawili, że mała wieś Brzezna jest doskonale znana nie tylko w Polsce, ale i na świecie – powiedział Dariusz Szewczyk, prezes zarządu SZD.
Potwierdził to zaproszony na uroczystość poseł PSL Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP. – Polskie sadownictwo odnosi sukcesy. Jak popatrzymy na wyniki eksportu owoców w wielu gatunkach: jabłkach, malinach czy truskawkach to jesteśmy na czołowych miejscach i duża w tym zasługa także tego zakładu – mówił.
Profesor Franciszek Adamiecki, dyrektor Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach przypomniał, że jeszcze niedawno nad zakładem w Brzeznej gromadziły się czarne chmury.
- Wcześniej wielu  bardzo wartościowych pracowników zdecydowało się z zakładu odejść, bo obawiali się, że Brzezna zostanie sprzedana i zdecydowali się poszukać innego zajęcia, a szkoda, bo byliby tu potrzebni. Ten okres odbił się niekorzystnie na zakładzie. Był to okres trudny. Na szczęście te trudne chwile już za nami. Nowy prezes pracuje od 10 miesięcy i są efekty. Brzezna zaczęła się zmieniać: hodowane tu maliny są obecnie prawdziwym hitem w Kanadzie - powiedział profesor.
Starosta nowosądecki Jan Golonka przywiózł natomiast do Brzeznej swoje jabłka, złote, czyli odznaczenia dla najbardziej zasłużonych osób związanych z zakładem - jubilatem.

BOS
Fot: BOS
 


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)