Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
31/03/2023 - 06:25

500 plus zamieni się w 700 plus? PiS odpowiada na „babciowe” Tuska

Nikt ci tyle nie da, ile polityk może obiecać. Przed wyborami parlamentarnymi na całego rozkręca się spirala partyjnych obietnic. Po tym jak Donald Tusk zapowiedział „babciowe” czyli dodatek w wysokości 1500 zł dla kobiet, które po urlopie macierzyńskim wrócą do pracy, PiS odpowiada obietnicą podniesienia 500 plus do 700 plus, pisze „Gazeta Wyborcza”, która twierdzi, że to niemal pewne.

czytaj też Kto wygra wybory parlamentarne? Jest przepowiednia słynnego jasnowidza. Mówi to z trwogą

Partyjne licytacje na obietnice

Kiedy partie polityczne zaczynają się ścigać na obietnice, to znak, że na całego rozkręciła się  przedwyborcza machina. O tym, kto będzie rządził, Polacy zdecydują jesienią. Na razie  trwa zarzucanie przynęty.

Szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk zapowiedział w  ubiegłym tygodniu „babciowe”.  czyli dodatek w wysokości 1500 zł dla kobiet, które po urlopie macierzyńskim zdecydują się wrócić do pracy. Pieniądze miałyby być wypłacane co miesiąc,  do trzeciego roku życia dziecka. Posłużyłyby do sfinansowania żłobka, niani albo na opiekę sprawowaną nad maluchem przez babcię.

czytaj też Jak odzyskać z ZUS pieniądze po zmarłym. To się da zrobić

Kto da więcej

Czy odpowiedzią na obietnice Tuska ma być podwyższenie 500 plus? Tak twierdzi „Gazeta Wyborcza”, powołując się na polityka Prawa i Sprawiedliwości.

- Musimy mieć na najbliższe wybory mocny punkt w polityce społecznej. A że 500 plus nie było nigdy zmieniane, jego podwyższenie wydaje się naturalnym rozwiązaniem. Decyzja w tej sprawie już zapadła -  cytuje jego wypowiedź.

czytaj też Sensacja za 132 miliony. Wywiercą we wsi najgłębszą na świecie dziurę do bogactwa pod ziemią

Już nie 500 plus, a 700 plus

Wedle ustaleń dziennika świadczenie miałoby wzrosnąć o 200 zł miesięcznie. Taką inicjatywę ma popierać między inny mi Ryszard Terlecki, szef klubu parlamentarnego PiS, który w rozmowie z portalem i.pl przyznał, że trwają rozmowy o ewentualnej podwyżce świadczenia 500 plus.

czytaj też Kolejne, wielkie zmiany w kodeksie pracy. Jedni będą zadowoleni, inni wręcz przeciwnie 

Ile 700 plus będzie kosztować budżet państwa

Gdyby do tego doszło, roczne wydatki na program zwiększyłyby się z 40 miliardów złotych  około 56 miliardów ustaliła  „Wyborcza”.

Przypomnijmy, że 500 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie osiemnastu lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Żeby je otrzymywać trzeba złożyć odpowiedni wniosek. ([email protected])

Dziękujemy za przesłanie błędu