Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
02/02/2014 - 10:00

39 proc. dzieci dotknęła przestępczość internetowa

Statystyki są alarmujące – 39 proc. dzieci miało styczność z przestępstwami internetowym. Właśnie dlatego powstał program edukacyjny „Zagrożenia w Sieci – profilaktyka, reagowanie”. Województwo Małopolskie i Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie podpisały z Krakowską Akademią im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego deklarację współpracy w tym zakresie.
Projekt edukacyjny „Zagrożenia w Sieci – profilaktyka, reagowanie” to nowatorski i unikatowy w skali kraju program. Do tej pory wzięło w nim udział ponad tysiąc szkół z Małopolski. W tym roku na działania profilaktyczne przeznaczone będzie 200 tys. zł z budżetu Województwa Małopolskiego.
Dzięki temu programowi tysiące uczniów mają wiadomość o tym, jakie zagrożenia czyhają na nich w sieci. Działania te trzeba rozwijać i kontynuować, co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości – podkreślił tuż przed podpisaniem umowy wicemarszałek Wojciech Kozak.
Projekt jest realizowany od 2012 r. i dotyczy istotnych zagadnień związanych z coraz bardziej powszechnym i jednocześnie słabo rozpoznanym problemem uzależnienia od zdobyczy nowoczesnych technologii. Jest skierowany do dzieci klas czwartych, piątych i szóstych szkół podstawowych, ich wychowawców oraz rodziców. Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego wesprze wspólne działania Województwa Małopolskiego i Komendy Wojewódzkiej Policji poprzez: doradztwo w prowadzeniu wykładów i warsztatów dla uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli, organizację szkoleń z zakresu metodyki pracy z dziećmi, rodzicami i nauczycielami adresowanych do policjantów. „Cyberuzależnieniem” oraz związaną z nim cyberprzemocą zagrożone są przede wszystkim dzieci. Polska szkoła ulega zmianom: do klas wkroczyły nowe pomoce dydaktyczne tj. komputery, tablety, ebooki. Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii spowodował szereg pozytywnych zmian m. in. w procesie komunikowania i nauczania. Trzeba jednak pamiętać, że nieumiejętne korzystanie z Internetu może być niebezpieczne. Polskie ustawodawstwo nie podaje jednej spójnej definicji „przestępstwa internetowego”. Można przyjąć, że są to czyny zabronione, popełniane w sieci internetowej lub z wykorzystaniem np. telefonu komórkowego. Szeroką gamę tych czynów możemy określić mianem zagrożeń internetowych. Są to m.in.:
- kontakt z nielegalnymi lub szkodliwymi treściami np. materiałami przedstawiającymi seksualne wykorzystanie dzieci, rasizmem, ksenofobią
- grooming – uwodzenie za pośrednictwem internetu
- cyberprzemoc – nękanie za pośrednictwem sieci
- sexting – przesyłanie swoich nagich lub półnagich zdjęć
- nadmierne korzystanie z internetu i komputera
- kradzież lub nieświadome udostępnienie informacji np. numerów kart, adresów, haseł.
O zagrożeniach internetowych na pewno wiedzą organizatorzy i uczestnicy V Powiatowego Konkursu BEZPIECZNY INTERNET zorganizowanego w Zespole Szkół Samorządowych nr 2 w Limanowej. W konkursie uczestniczyło 43 uczniów z 25 gimnazjów powiatu limanowskiego. Był to jednocześnie Dzień Bezpiecznego Internetu. Cele konkursu, to:
• propagowanie wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z Internetu,
• profilaktyka zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży związanych z korzystaniem z Internetu,
• motywowanie społeczności szkolnych do angażowania się w inicjatywy społeczne propagujące bezpieczeństwo w sieci,
• upowszechnianie programów i kampanii realizowanych w ramach Akademii Bezpiecznego Internetu (Safer Internet Plus),
• uświadomienie potrzeby współpracy pomiędzy społecznością szkolną a Policją.
Równolegle w szkole odbyło się szkolenie dla 27 nauczycieli – opiekunów uczniów, prowadzone przez przedstawicielkę Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Limanowej, specjalistkę ds. cyberprzemocy Elżbietę Cięciel nt.: "Nowe trendy aktywności On-line wśród dzieci i młodzieży" oraz trenerkę Akademii Postępowania Twórczego w Limanowej Katarzynę Rosiek nt.: "Relacje interpersonalne – budowanie zespołu". Nauczyciele otrzymali zaświadczenia i materiały szkoleniowe od sponsorów.
Odbyło się również szkolenie uczniów przybyłych na konkurs z zakresu cyberprzemocy i zagrożeń internetowych oraz bezpiecznych zachowań w Internecie przeprowadzone przez przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Limanowej, aspiranta Stanisława Piegzę.
(jg) Źródło i fot.: UMWM, UM Limanowa



 






Dziękujemy za przesłanie błędu