Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
02/01/2021 - 07:20

2021 rok. Łowcy „długich weekendów” to coś dla Was!

Rok 2021 dopiero się zaczął, a wiele osób wertuje już kalendarz, by skorzystać z kolejnego dłuższego wypoczynku. Tak, aby nie tracić przy tym wielu dni własnego urlopu. Jak go zaplanować najbardziej efektywnie?

W tym roku kalendarz, pod tym względem nie jest, niestety zbyt sprzyjający, a to z racji tego, że niektóre święta wypadają w dni wolne od pracy, czyli w soboty, albo niedziele.

Policzyliśmy. W tym roku będziemy mieli trzynaście dni ustawowo wolnych od pracy.

Jak w tegoroczny kalendarz wpisały się święta?

Po Nowym Roku (1 stycznia) na kolejny dzień wolny ustawowo od pracy nie będziemy długo czekać. To 6 stycznia (środa – Święto Trzech Króli).

Kolejne świąteczne dni pojawią się w kalendarzu dopiero w kwietniu i będą to Święta Wielkanocne, które w tym roku przypadają 4 (niedziela) i 5 kwietnia (lany poniedziałek).

Następna szansa na świąteczny wypoczynek nadarzy się już w następnym miesiącu – maju, kojarzonym z „długą majówką”. Święto 1 Maja wypada w sobotę, a następne 3 Maja - w poniedziałek. Te dwa dni przedziela wolna niedziela.

Kolejnym świętem w tym miesiącu będzie oczywiście 23 maja. W tym dniu jest Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki).

Patrząc na następną kartkę w kalendarzu, czyli w czerwcu odnajdziemy jeden dzień świąteczny – 3 czerwca. Jest to Boże Ciało.

Następny świąteczny dzień będzie dopiero 15 sierpnia (niedziela). Jest to Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Po tej dacie - we wrześniu oraz w październiku nie ma szans na wolne w świąteczny dzień.

Natomiast tradycyjnie wolny jest 1 listopada (Wszystkich Świętych), który w tym roku przypada w poniedziałek. Potem wolnym dniem od pracy jest 11 listopada (czwartek – Święto Odzyskania Niepodległości).

No i każdy wyczekuje na najbardziej rodzinne święta – Boże Narodzenie. W tym roku po Wigilii, pierwszy i drugi dzień świąt przypadają 25 grudnia (sobota) i 26 grudnia (niedziela).

Według obowiązujących przepisów, jeśli święto przypada w niedzielę to pracownikowi za święto w tym dniu nie przysługuje dzień wolny. Natomiast, jeśli święto przypada w sobotę to pracownik ma prawo do dodatkowego dnia wolnego w innym terminie.

Coś dla łowców „długich weekendów”

Łowcy tzw. „długich weekendów” znajdą ich kilka w tegorocznym kalendarzu. Wtedy będą mogli wypocząć. Taką możliwość dał już początek stycznia.

Od 1 do 3 stycznia (3 dni bez urlopu), albo dłuższe wypoczynkowe wersje – od 1 do 6 stycznia (z dwoma dniami urlopowymi), albo – od 1 do 10 stycznia (z 4 dniami urlopowymi).

Potem kolejna okazja na dłuższy wypoczynek nadarzy się w maju.

Od 1 do 3 maja (trzy dni wolnego), ale wystarczy wziąć po 3 maja cztery dni urlopu i mamy naprawdę długi weekend – od 1 do 9 maja, czyli dziewięć dni wolnego.

Czerwiec też daje takie możliwości. Otóż można rozważyć krótszą wersję wypoczynku – od 1 do 3 czerwca, jeśli weźmiemy dwa dni urlopu – 1 i 2 czerwca. Albo dłuższą – od 1 do 6 czerwca. W tym wypadku trzeba będzie wziąć trzy dni urlopu (1, 2 i 4 czerwca).

Może być także wersja godna rozważenia – od 29 maja (sobota) do 6 czerwca (niedziela). Tutaj trzeba będzie wziąć 4 dni urlopu (31 maja, 1, 2 i 4 czerwca). Przy tej opcji jest to 9 dni wolnego.

W następnych miesiącach - lipiec, sierpień wrzesień nie ma raczej szans na długi weekend. Dopiero taka możliwość pojawia się pod koniec października.

Krótszy wypoczynek będziemy mieli od 30 października (sobota) do 1 listopada (poniedziałek), albo dłuższy od 30 października do 7 listopada (niedziela), przy założeniu, że po Wszystkich Świętych zdecydujemy się wziąć cztery dni urlopu (2,3,4 i 5 listopada).

Można ten długi wypoczynek wydłużyć jeszcze o kilka dni do – 11 listopada (czwartek). Tak więc można odpoczywać od 30 października do 11 listopada – trzynaście dni, ale wtedy trzeba wziąć urlop w dniach (2, 3, 4, 5, 89 i 10 listopada).

Można też w tym miesiącu zdecydować się na wypoczynek od 6 do 14 listopada (dziewięć dni) przy wzięciu dni urlopowych – 8,9,10, 12 listopada).

W tym roku w grudniu nie da się, niestety poszaleć z dniami wolnymi.

Wigilia (24 grudnia) to piątek,

Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia to (25 grudnia to sobota)

Drugi dzień świąt to (26 grudnia – niedziela).

[email protected], fot. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu