Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 stycznia. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
29/11/2021 - 16:15

100 tysięcy za dobę! Tyle może kosztować walka z zimą na powiatówkach

11 200 000 złotych na dwa lata, tyle środków Powiatowy Zarząd Dróg zabezpieczył na zimowe utrzymanie dróg w sezonie 2021/2022. Walka z zimą może kosztować nawet 100 tysięcy za dobę!

100 tysięcy za dobę! Tyle może kosztować walka z zimą na powiatówkach

PZD odpowiada za utrzymanie na terenie naszego powiatu aż 500 kilometrów dróg. Część z nich przebiega przez tereny, gdzie zima zawsze jest groźna – duże przewyższenia, przy zbiornikach wodnych. – Na dwa lata zabezpieczyliśmy na ten cel w naszym budżecie aż 11 200 000 złotych. Jeśli na drogi wyjechaliby wszyscy nasi wykonawcy, to doba zimowego utrzymania dróg kosztowałaby podatnika 100 000 złotych – obrazuje skalę przedsięwzięcia dyrektor PZD Adam Czerwiński.

Zobacz też: Chełmiec: jutro zamkną powiatówkę w Ubiadzie. Sprawdź nieprzejezdny odcinek

I choć mówimy o naprawdę potężnych pieniądzach, to i tak nie wszystko idzie po myśli administratora. – Nadal nie mamy wykonawców na dwa zadania. Chodzi o okolice Łącka, Krasne Potockie, drogi Jazowosko – Obidza i Jazowsko – Brzyna. Ogłaszaliśmy już 5 przetargów a mimo to nie było ofert. Teraz czekamy na nie do 10 grudnia. Ale chciałby uspokoić mieszkańców, którzy tędy jeżdżą. Jesteśmy tak umówieni z wykonawcami, z którymi już mamy podpisane umowy, że na nasz wniosek, to oni skierują tam swoje siły. Tylko, że tu już mamy do czynienia ze zleceniem z wolnej ręki, więc to będzie drożej, bo w tej sytuacji to wykonawcy mają prawo dyktować stawki – zaznacza nasz rozmówca podkreślając jednocześnie, że od zeszłego roku ceny na podobne usługi i tak już poszły do góry przeszło dwukrotnie.

- Staramy się jak możemy, ale kierowcy i tak narzekają, że nasze drogi nie są tak utrzymywane zimą jak krajówki. W tym sezonie też zrobimy wszystko, by było jak najbezpieczniej, ale jednocześnie apeluję do kierowców: wystarczy trochę cierpliwości, dobre opony, zdjąć nogę z gazu i naprawdę wszędzie da się bezpiecznie przejechać – mówi Czerwiński.

Zobacz też: Sprawdź, kto odpowiada za odśnieżanie dróg w Kamionce Wielkiej

Przypomina też o stosowaniu łańcuchów na koła na wszystkich tych drogach, na których obowiązuje taki nakaz. Czym może skutkować niefrasobliwość w tym zakresie? Kierowca z okolic Gorlic, czyli z naszego regionu, chciał dziś po ośnieżonej jezdni przedostać się na wzniesienie w obrębie Binczarowej. Nie dał rady, koła się zboksowały i musiała interweniować pomoc drogowa…

Na koniec – pamiętajcie, że wszelkie sygnały, uwagi i zastrzeżenia co do zimowego utrzymania dróg można zgłaszać bezpośrednio do Powiatowego Zarządu Dróg i Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego - tel. 18 414 27 20, 18 414 27 21 lub 696 425 951.

Wykaz do firm odśnieżających poszczególne powiatówki na terenie naszego powiatu do pobrania TUTAJ  (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu