Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
07/06/2018 - 10:15

100 lat niepodległości. Generał Pieracki spocznie na starym cmentarzu

Prezydent RP Andrzej Duda objął patronatem narodowym jedno z głównych wydarzeń obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Nowym Sączu. Chodzi o przeniesienie szczątków generała Bronisława Pierackiego z cmentarza komunalnego i ponowny ich pochówek na starym cmentarzu.

Uroczystość odbędzie się 14 października br. O objęcie tego wydarzenia patronatem honorowym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę zabiegały władze miasta. Przypomnijmy, że prezydent wraz z Pierwszą Damą gościł już w tym roku w Nowym Sączu. Przyjechał na uroczystości związane z 200 – leciem I Gimnazjum i I Liceum im. Jana Długosza.

-  Patronat ten ustanowiony został przez prezydenta RP nad projektami, które wpisują się w rocznicowe obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości i służą godnemu upamiętnieniu oraz upowszechnieniu patriotycznych postaw, dokonań i aspiracji Polaków - informuje Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. 

Kancelaria Prezydenta RP nadesłała oficjalne pismo w tej sprawie.

„Dla uhonorowania postaci i zasług gen. Bronisława Wilhelma Pierackiego, polskiego dowódcy i polityka, uczestnika walk o niepodległość Polski, ministra II Rzeczypospolitej i Kawalera Orderu Orła Białego w uznaniu dla organizatora uroczystości – Władz Samorządowych Miasta Nowego Sącza; z wyrazami wdzięczności dla wszystkich, którzy przez lata zabiegali o przywrócenie należnego miejsca spoczynku Generała; w przekonaniu, że Jego patriotyzm i męstwo będą inspiracją do pracy dla dobra Ojczyzny” - czytamy w oficjalnym piśmie nadesłanym przez Kancelarię Prezydenta RP.  

Opr. IM. Fot. i źródło: UM w Nowym Sączu.Dziękujemy za przesłanie błędu