Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 5 sierpnia. Imieniny: Emila, Karoliny, Kary
10/12/2019 - 12:55

10 milionów 500 tysięcy. Tyle mają na odśnieżanie powiatówek na Sądecczyźnie

Aż 10,5 miliona złotych Powiatowy Zarząd Dróg zarezerwował na zimowe utrzymanie dróg na Sądecczyźnie w sezonie 2019/2020 i 2020/2021. W tym roku za odśnieżanie 504 kilometrów powiatówek odpowiada aż 16 podmiotów a PZD już udostępnił numery telefonów, pod które należy zgłaszać wszystkie uwagi w tym zakresie.

10 milionów 500 tysięcy – tyle pochłonie odśnieżanie powiatówek na Sądecczyźnie

Drogi powiatowe to jedne z głównych arterii w naszym regionie dlatego utrzymanie ich przejezdności na Sądecczyźnie to jeden z priorytetów Powiatowego Zarządu Dróg. By nie było w tym zakresie żadnych niedomówień PZD podał jak co roku szczegółową rozpiskę, kto odpowiada za ich odśnieżanie. To właśnie tym podmiotom należy zgłaszać wszelkie zastrzeżenia i uwagi odnośnie ich przejezdności.

W sezonie zimowym 2019/2020 drogi powiatowe na Sądecczyźnie odśnieżać będzie aż 16 podmiotów a do utrzymania są aż 504 kilometry dróg. Jak informuje dyrektor PZD Adam Czerwiński koszt odśnieżania w ubiegłym sezonie zimowym sięgnął grubo ponad 3 milionów złotych a ja już na najbliższe dwa lata powiat musiał na ten cel zabezpieczyć zawrotną kwotę 10 mln 500 tysięcy złotych. Czerwiński nie ukrywa, że za takie pieniądze można by było wybudować naprawdę spory kawałek drogi o bardzo wysokim standardzie, ale nie ma oczywiście mowy by oszczędzać na bezpieczeństwu kierowców i ograniczać zakres zimowego utrzymania już funkcjonujących tras. Wybór na co pieniądze zostaną spożytkowane jest oczywisty.

Zobacz też: Rytro: zobacz kto odpowiada za odśnieżanie dróg w gminie

Przy okazji mamy doskonałe wiadomości dla mieszkańców gminy Kamionka Wielka – w ślad za licznymi interwencjami w zeszłym roku w tym sezonie droga powiatowa Folrynka – Nowy Sącz na odcinku przebiegającym od Florynki przez Binczarową do Kamionki Wielkiej odśnieżana ma być w standardzie wyższym niż w ubiegłych latach. Co to oznacza dla kierowców? Po opadach śniegu pługi muszą tu wyjechać i zadziałać w czasie zdecydowanie krótszym niż do tej pory, skrócony zostanie zatem czas, w którym droga ma być znów przejezdna.

Kolejna bardzo ważna wiadomość dotycząca tych powiatówek, przy których nie ma chodników. Firmy odśnieżające mają obowiązek na odcinkach bez chodników tak odśnieżyć pobocze, by piesi mieli zapewnione od 75 centymetrów do metra miejsca dla siebie. Czerwiński zaznacza jednocześnie, że nikogo – ani pieszych, ani kierowców nie zwalnia to z obowiązku zachowania zimą szczególnej ostrożności.

Zobacz też: Śliska, nieprzejezdna droga? Wiemy już kogo za to ścigać w Kamionce Wielkiej

Jednocześnie dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg po raz kolejny apeluje do właścicieli posesji przylegających do chodników, by pamiętali o obowiązku ich należytego odśnieżania i pod żadnym pozorem nie ograniczali się jedynie do spychania śniegu na jezdnię. Powstające w ten sposób muldy ograniczają przejezdność dróg a dodatkowo stanowią zagrożenie dla samych pieszych.

Szczegółowy wykaz dróg i podmiotów odpowiedzialnych za ich utrzymanie wraz z numerami kontaktowymi TUTAJ. W dokumencie jest również informacja o tym, w jakim standardzie mają być utrzymane poszczególne odcinki powiatówek na Sądecczyźnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)