Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
14/07/2020 - 12:15

Taka gmina! To oni wyborczą frekwencją wywalczyli wóz strażacki dla OSP

Rekord frekwencyjny w drugiej turze wyborów prezydenckich 2020 w województwie małopolskim ustanowiła gmina Laskowa z wynikiem 78,82 proc. To do nich trafi nowy wóz strażacki. Która jednostka OSP będzie mogła cieszyć się nowym nabytkiem?

OSP Laskowa

Przypominamy: Bitwa o wozy strażackie trwa! MSWiA zapowiada drugą turę

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w gminie Laskowa mają się z czego cieszyć. To do nich trafi wóz strażacki od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W drugiej turze wyborów prezydenckich byli najlepsi nie tylko w dawnym województwie nowosądeckim, ale i w całej Małopolsce.

W latach 1975 – 1998 gmina mieściła się w granicach województwa nowosądeckiego. Na tym terenie w „Bitwie o wozy” nie mieli sobie równych. Blisko 79 procentowa frekwencja pozwoliła im zdobyć pierwsze miejsce. Najbliżej tego wyniku była Łososina Dolna i Grybów (niewiele ponad 76 proc.) z powiatu nowosądeckiego. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców gminy Laskowa i ich obywatelskiej postawie udało się osiągnąć tak wysoki wynik.

- Mobilizowaliśmy mieszkańców poprzez umieszczanie plakatów informacyjnych na naszej stronie urzędu oraz na profilu gminy na Facebooku. Prosiliśmy strażaków, żeby włączyli się w akcję. Oni również zachęcali mieszkańców do udziału w wyborach. Pomogli nam też księża, którzy choć niezaangażowani politycznie, prosili mieszkańców o to, aby skorzystali ze swojego prawa wyborczego – mówi wójt gminy, Piotr Stach. – Udało nam się, z czego się bardzo cieszę.

Zobacz również: Nasze wszystkie rekordy wyborów prezydenckich 2020 na Sądecczyźnie

Teraz muszą zdecydować, do której jednostki trafi nowy wóz. Na terenie gminy Laskowa funkcjonują cztery oddziały Ochotniczej Straży Pożarnej. Wójt gminy już wczoraj konsultował się ze strażakami w sprawie przydziału wygranego wozu.

Nowy pojazd ma trafić do jednostki w Laskowej. Działające tam OSP, jako jedyne w gminie, należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

- Na razie decyzja jest w fazie negocjacji, ale wygrany wóz raczej trafi do naszej jednostki – mówi prezes OSP Laskowa, Wojciech Ficoń. – Oddział w Ujanowicach niedługo dostanie wóz strażacki zakupiony z innej puli.  Z kolei do jednostki w Strzeszycach przekażemy jeden z naszych obecnych samochodów.

Strażacy dziękują mieszkańcom za ich zaangażowanie.

- Bardzo się cieszymy, a jeszcze bardziej dziękujemy mieszkańcom naszej gminy – podkreśla Wojciech Ficoń.

Również wójt gminy nie ukrywa radości z tak wysokiego wyniku frekwencji.

- Jestem bardzo dumny z mieszkańców, że tak aktywnie uczestniczyli w wyborach – mówi Piotr Stach. - Dziękuję wszystkim za zaangażowanie.

Fot. OSP Laskowa

[email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu