Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 stycznia. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
13/07/2020 - 14:20

Nasze wszystkie rekordy wyborów prezydenckich 2020 na Sądecczyźnie

Sprawdzamy, która gmina z trzech powiatów (nowosądecki, limanowski oraz gorlicki) okazała się najlepsza pod względem frekwencji oraz gdzie Rafał Trzaskowski nie miał najmniejszych szans wygrać z Andrzejem Dudą. Pierwszą rekordzistką jest gmina Laskowa, która stanęła na frekwencyjnym podium nie tylko w powiecie, ale i w całej Małopolsce.

Czytaj więcej: To oni zrobili Andrzejowi Dudzie najlepszy wynik w powiecie nowosądeckim

Małopolska jest drugim województwem w całej Polsce, gdzie frekwencja okazała się najwyższa. Lepsze jest tylko województwo mazowieckie. Jedna gmina z powiatu limanowskiego dołożyła do tego swój udział. Laskowa jest najlepsza w całej Małopolsce, jeśli chodzi o udział mieszkańców w wyborach. 

W gminie Laskowa w wyborach wzięło udział 78,82 proc. osób uprawnionych do głosowania. To rekord, który wyróżnia się na tle pozostałych gmin. W powiecie limanowskim, nowosądeckim i grybowskim drugie miejsce zajęła gmina Łososina Dolna z wynikiem 76,16 proc. Trzecią rekordzistką jest gmina Grybów, również z powiatu nowosądeckiego. Tam do urn ruszyło 76,07 proc. mieszkańców. 

Źródło PKW

Powiat limanowski bardzo pomógł wygrać Andrzejowi Dudzie. Głosowało na niego aż 80 proc. mieszkańców powiatu. Wspomniana już wcześniej Laskowa jest najlepsza na tle trzech powiatów. Tutaj 87,78 proc. wyborców głosowało na Dudę. Kolejną rekordzistką jest gmina Korzenna (powiat nowosądecki). Tam kandydat zdobył 87,29 proc. poparcia. Andrzejowi Dudzie pomogli również mieszkańcy Słopnic z powiatu limanowskiego. Zagłosowało na niego 87,11 proc. osób.

Rafał Trzaskowski, mógł liczyć na wsparcie przede wszystkim w Gorlicach. 43,55 proc. poparcia to maksimum, które uzyskał w tych trzech powiatach. Na drugim miejscu znalazło się Uście Gorlickie z wynikiem 41,38 proc. poparcia dla kandydata Koalicji Obywatelskiej. Choć w powiecie nowosądeckim przeważyły sympatie do Andrzeja Dudy, to gmina Krynica-Zdrój oraz miasto Nowy Sącz również wsparły Trzaskowskiego ponad 40 proc. poparciem. 

Czytaj więcej: W Krynicy wygrał Duda, ale padł rekord poparcia dla TrzaskowskiegoDziękujemy za przesłanie błędu