Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
14/09/2020 - 11:35

Zostawili Kazachstan, wrócili do Polski. Stary Sącz pomaga im zacząć nowe życie

Od kilku dni w Starym Sączu mieszka rodzina repatriantów z Kazachstanu. Zapewnić im mieszkanie i obywatelstwo, to jedno. Ale Tatiana i Józef Kubierscy wraz z Inessą (7 lat), Mileną (8 lat) i Maksimem (14 lat) muszą zacząć układać sobie tutaj zupełnie nowe życie. Pomaga im w tym cały starosądecki samorząd.

Już w 2018 radni Starego Sącza podjęli uchwałę intencyjną i zadeklarowali chęć przyjęcia dwóch rodzin repatriantów z Kazachstanu. Potem były kolejne uchwały w tej sprawie, na mocy których gmina mogła pozyskać środki rządowe na zakup dla nich mieszkania, jego adaptację itp. I tak na początku września trafiła tu z miejscowości Zielony Gaj na północy Kazachstanu rodzina państwa Kubierskich.

Radni, jeszcze przed ich przyjazdem, zadecydowali, że samorząd wyposaży dodatkowo ich dom w sprzęt RTV i AGD, miejscowa społeczność spontanicznie, ale błyskawicznie zorganizowała też repatriantom meble i inne drobiazgi potrzebne do codziennego funkcjonowania.

Wiadomo też już, że rodzina będzie mogła przez kolejne dwa lata liczyć na pomoc finansową ze strony polskiego rządu jak również Urzędu Miejskiego w Starym Sączu – burmistrz ma zwolnić Kubierskich z opłat za najem domu również przez 24 miesiące.

Zobacz też: Stary Sącz przyjmie repatriantów z Kazachstanu? Tak, i da im mieszkania

To jedna strona medalu, ale co z pracą dla małżonków i szkołą dla ich dzieci? Z całej rodziny tylko pani Tatiana mówi po polsku. W Kazachstanie kobieta pracowała jako księgowa w jednym z urzędów samorządowych a jej mąż jako kierowca aut ciężarowych. Okazuje się, że i w tym zakresie gmina mocno wspiera swoich nowych mieszkańców – pan Józef ma już nawet jedną ofertę pracy.

Pani Tatiana natomiast w najbliższym czasie skupi się na dzieciach, będzie im pomagać w adaptacji w nowym środowisku. Jeśli chodzi o naukę niezbędna jest opinia specjalistów z Poradni Pedagogiczno Psychologicznej, którzy ocenią na jakim etapie edukacyjnych są Inessa, Milena i Maksim, czy z powodu nieznajomości, konieczna będzie indywidualny tryb nauczania czy wystarczą dodatkowe zajęcia z języka polskiego i pomoc asystenta.

Ale na tym nie koniec całego procesu a o szczegółach opowiada w materiale filmowym sekretarz gminy Stary Sącz Daniel Śmierciak. ([email protected]film: Daniel Szlag; fot.: UM w SS)







Dziękujemy za przesłanie błędu