Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 2 czerwca. Imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny
21/01/2022 - 15:40

Zmiany w walce z koronawirusem: krótsza kwarantanna, darmowe testy w aptekach

Dzisiaj w Polsce padł dobowy rekord zakażeń koronawirusem. Stwierdzono aż 36 665 nowych przypadków. Czekają nas wielkie zmiany w walce z pandemią. Premier ogłosił je podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

- Piąta fala stała się faktem, ale ona się różni trochę od poprzednich. Różni się tym, że dzisiaj mamy do czynienia z wirusem nazwanym Omikron, który jest dużo bardziej zaraźliwy od wcześniejszych wersji. To dlatego notujemy rekordy zakażeń i dlatego musimy zmierzyć się z sytuacją nową, inną, której do tej pory nie było – mówił podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Premier zaznaczył, że wszystkie kraje dotknięte mutacją wirusa Omikron notują rekordowe fale zakażeń.

- Nie chcę spekulować, czy u nas będzie to pięćdziesiąt czy sto tysięcy. Widziałem analizy i takie, i nawet sięgające stu czterdziestu tysięcy dziennych zakażeń. Musimy się przygotować na to najlepiej, jak tylko potrafimy – wyjaśniał podczas konferencji.

Premier zapowiedział zmiany, które nas czekają w najbliższych dniach. Zostanie zwiększona liczba łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem, którzy będą potrzebowali hospitalizacji. Kolejnym krokiem w walce z pandemią ma być powszechne testowanie. Od 27 stycznia w każdej aptece będą dostępne darmowe testy antygenowe i każdy będzie mógł wykonać test na obecność koronawirusa.

Mateusz Morawiecki wydał też zalecenie pracy zdalnej dla administracji publicznej i samorządowej. Zaapelował także do przedsiębiorców, aby przez najbliższe tygodnie pozwolili swoim pracownikom pracować w formie zdalnej.

Osoby powyżej sześćdziesiątego roku życia, będą mogły skorzystać z pomocy lekarza w domu w ciągu 48 godzin od otrzymania pozytywnego wyniku na obecność koronawirusa. Skrócony został także okres przebywania w kwarantannie do siedmiu dni.  

[email protected] Fot. Ilustracyjna

Dziękujemy za przesłanie błędu