Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 12 lipca. Imieniny: Brunona, Jana, Wery
30/01/2019 - 11:45

Zespół Regionalny Mystkowianie otrzymał I Nagrodę im. Władysława Orkana

Zespół Regionalny Mystkowianie otrzymał I Nagrodę im. Władysława Orkana. Nagroda Województwa Małopolskiego przyznawana od 2012 roku honoruje lokalnych twórców kultywujących regionalne tradycje, ich krzewicieli i artystów, którzy z wartościami regionalnymi wychodzą w Polskę i świat.

Uroczystość odbyła się w Wiejskim Domu Kultury w Mystkowie. A obok prestiżowego wyróżnienia Mystkowianom przypadł czek o wartości 10 tys. zł. Pieniądze te wraz z prawie 100 tysiącami, które grupa wygrała w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego spożytkowane zostaną na działalność grupy, wyjazdy, na które nadchodzi coraz więcej zaproszeń a przede wszystkim na stroje i instrumenty.

O tym, że akurat zespół z Mystkowa otrzymał nagrodę główną zadecydowały nie tylko liczne nagrody, który zdobywa na arenie międzynarodowej, ale fakt, że to zespół międzypokoleniowy. Choreograf zespołu Patryk Rytkowski podkreślił przy okazji, że tak jak ojcem zespołu jest Benedykt Poręba to matką jego małżonka - Hanna. 

Zobacz też: Mystkowianie dostaną prawie 100 tysięcy złotych. Na co je wydadzą?

Obok Mystkowian drugą nagrodę i 6 tys. zł otrzymał Mirosław Płonka i Teatr Młodych im. Rudolfa Warzechy ze Stryszowa. Trzecie miejsce  i 4 tys. zł  przypadło w udziale Szkolnemu Zespołowi Pieśni i Tańca Polany im. Stanisława Nędzy-Kubińca w Kościelisku. Wyróżnienie przyznano też Zespołowi Regionalnemu Górale Łąccy. 

W wyjątkowo wzruszającej uroczystości wzięli udział nie tylko przedstawiciele lokalnej społeczności i samorządu z wójtem Andrzejem Stankiem na czele, ale również Anna Pieczarka członek Zarządu Województwa Małopolskiego i Marta Mordarska radna Sejmiku Województwa Małopolskiego zasiadająca w komisji kultury oraz Antoni Malczak dyrektor MCK Sokół i wicedyrektor tejże placówki Małgorzata Kalarus.

Relacja z wydarzenia w materiałach filmowych.

ES [email protected] Fot. I film: ES, montaż: Krzysztof Stachura
 

Zespół Regionalny Mystkowianie otrzymał I Nagrodę im. Władysława Orkana
Fot.: ES


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)