Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 maja. Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji
22/03/2023 - 19:55

Zbigniew Jakubas w Nowym Sączu. Lokomotywy Newagu trafiły do PKP Cargo

Newag to potrafi przyciągnąć uwagę. Przekazanie lokomotyw Dragon 2 dla PKP Cargo było ekstrauroczyste, a goście wyjątkowi. Przyjechał m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Obecny był też główny inwestor firmy, Zbigniew Jakubas. Zapowiedział, że celem Newagu jest podbój całej Europy.

Newag przekazał lokomotywy PKP Cargo

Dużo się działo środowego, słonecznego przedpołudnia na dworcu PKP w Nowym Sączu. Uroczyste przekazanie PKP Cargo wyprodukowanych przez Newag lokomotyw Dragon 2 zgromadziło sporo osób. Obecni byli m.in. pracownicy sądeckiej firmy i uczniowie. Nie zabrakło też orkiestry. Gościem specjalnym był minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Zaczęło się od powitania i krótkiego wprowadzenia do uroczystości wygłoszonego przez prezesa Newagu – Zbigniewa Konieczka. - Pierwszy raz w prawie 150-letniej historii, mamy okazję żeby zobaczyć w jednym miejscu supernowoczesne 24 lokomotywy, które za moment wyjadą w trasę i będą służyły naszemu podstawowemu klientowi, czyli PKP Cargo - mówił Zbigniew Konieczek.

- To pierwsze w Polsce lokomotywy, które mogą poruszać się również w krajach ościennych. Możemy nimi jechać na Słowację, Węgry i do Czech. W dalszej perspektywie chcemy homologować je do Bułgarii, Rumunii, by połączyć Adriatyk, Morze Czarne z Bałtykiem – dodawał prezes Newagu.

Zbigniew Jakubas, główny inwestor Newagu, przyznał, że jest dumny z 20 lat współpracy. Nie miał wątpliwości, że Newag to bardzo nowoczesny zakład w skali europejskiej. - Nasz cel to zawojowanie Europy. Na to potrzebujemy jeszcze około 5 lat, ale obiecujemy, że tak się stanie. Ścigamy się z najlepszymi – mówił Jakubas.

Minister Andrzej Adamczyk w Nowym Sączu

Minister Adamczyk wyjaśniał, że mamy obecnie dobry czas dla polskiej kolei, a przejęcie przez PKP Cargo takiej floty lokomotyw od Newagu, radykalnie zwiększy jego możliwości przewozowe.

- Przypominam sobie wizytę tutaj, kiedy rozpoczynałem swoją ministerialną przygodę. Zobaczyłem wtedy fabrykę, która miała olbrzymi potencjał i dawała nadzieję. Ludzie mówili mi wtedy, że swoją przyszłość widzą w Polsce. Budujecie ją państwo tutaj, w Newagu - podkreślił minister Adamczyk.

- Nie było jeszcze takiego odważnego rządu, który doprowadziłby do tego, że w polskich zakładach, nasi producenci będą mieli szansę rozwijać się i konkurować z wielkimi na świecie. Dzisiaj staje się to faktem – dodawał minister.

Lokomotywy dla PKP Cargo chwaliła poseł Anna Paluch. Dziękował za nie również prezes PKP Cargo, Dariusz Seliga. Wszyscy goście otrzymali z rąk prezesa Konieczka pamiątkowe obrazy.

Na koniec, w towarzystwie efektów specjalnych, Dragony wyruszyły w trasę. Charakterystyczne lokomotywy Newagu będziemy teraz mogli spotkać w różnych miejscach Polski i Europy. Relacja z uroczystości znajduje się w materiale filmowym. ([email protected], fot.: Mateusz Pogwizd, wideo: Mateusz Pogwizd)

Uroczyste przekazania lokomotyw Dragon 2
Wiele osób zgromadziło uroczyste przekazanie PKP Cargo lokomotyw Dragon 2 przez Newag. Gościem specjalnym wydarzenia był minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Dziękujemy za przesłanie błędu