Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
02/04/2020 - 18:45

Zaczęły się próbne matury. Egzamin z języka polskiego z niespodzianką. Plagiat?

Wczoraj zakończyły się próbne, zdalne egzaminy dla ośmioklasistów, a dzisiaj rozpoczęły się również zdalne, z powodu pandemii koronawirusa, próbne matury. Maturzyści sprawdzali swoją wiedzę z języka polskiego. W Nowym Sączu w liceach uczy się 1060 maturzystów, a w technikach – 927.

Rano Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na swojej stronie internetowej pierwszy arkusz próbnej matury z zadaniami z języka polskiego w wersji podstawowej. No i w sieci zawrzało. Dlaczego?

Czytaj także: Trwa próbny egzamin ósmoklasisty z matematyki. Język polski za nami

Tegoroczni maturzyści, którzy przygotowują się do czekającego ich za kilka tygodni egzaminu dojrzałości błyskawicznie zorientowali się, że w arkuszu zadań z języka polskiego w wersji podstawowej znajdują się te same zadania, jakie mieli wykonać uczniowie przystępujący do matury poprawkowej w czerwcu 2015 roku.

- Do mnie też dotarły takie informacje. Huczą o tym różne fora internetowe, że uczniowie, którzy rano przystąpili do pisania tego przedmiotu, bardzo szybko zorientowali się, że ten próbny egzamin jest, jeśli chodzi o zawartość treści, powtórzeniem egzaminu sprzed kilku lat – mówi Magdalena Majka, wiceprezydent Nowego Sącza.

Zdaniem wiceprezydent jest to rozwiązanie zaskakujące, bo młodzież, ucząca się do matury zapoznała się z pewnością i z tymi zadaniami i odpowiedziami na nie.

- Jest to, moim zdaniem dziwne, bo egzaminy z lat ubiegłych są wykorzystywane przez nauczycieli jako materiały powtórkowe. Na nich się po prostu pracuje – uważa wiceprezydent. - Wzbudziło to skrajne reakcje. Niektórzy potraktowali to komicznie, inni nie kryli swojej irytacji. Nie wiem, jak ta sytuacja wpłynie na podejście tegorocznych maturzystów do próbnej matury. Może być tak, że część z nich zniechęcona takim podejściem może nie chcieć już pisać tych próbnych egzaminów. Młodzi ludzie mogą wyjść z założenia, że zostali potraktowani niezbyt poważnie przez CKE.

W Nowym Sączu do pisania próbnych egzaminów maturalnych jest uprawnionych 1060 maturzystów uczących się w liceach i 927 maturzystów uczących się w technikach. Jest tu mowa o szkołach, dla których organem prowadzącym jest miasto.

Przystąpienie do próbnej matury jest dobrowolne i nie jest ona na ocenę. Daje ona uczniowi możliwość sprawdzenia swojej wiedzy przed głównym egzaminem.

Na napisanie próbnego egzaminu maturalnego z języka polskiego było 170 minut. Wypełniony arkusz uczeń odsyłał do nauczyciela.

- O tym, jak sądeccy uczniowie napisali próbną maturę z języka polskiego będziemy wiedzieli za jakiś czas – mówi nasza rozmówczyni. – Nie mieliśmy także sygnałów o tym, aby były, jak to miało miejsce w przypadku próbnych egzaminów ośmioklasisty z poborem arkuszy.

Czytaj także: Nowy Sącz: kolejne szkoły w mieście zawieszają, albo kończą strajk. Które?

Dzisiaj o godz. 14 rozpoczął się próbny egzamin maturalny w wersji rozszerzonej oraz egzamin rozszerzony z fizyki.  

Jutro maturzystów czeka próbny egzamin z matematyki – poziom podstawowy, po południu poziom rozszerzony oraz egzamin z innych przedmiotów m.in. z: filozofii PR, języka łacińskiego PR.

W poniedziałek czeka ich egzamin z języka obcego nowożytnego PP i PR.

Siódmy i ósmy kwietnia to dni próbnych egzaminów maturalnych z innych przedmiotów.

Właściwa matura jest zaplanowana na przyszły miesiąc. Będzie trwała od 4 do 22 maja i podzielona będzie na część ustną i pisemną.

[email protected], fot. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu