Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
04/10/2019 - 19:45

Zaczęliśmy nową edycję konkursu „Mój Region-Moja Duma, Moje Miasto-Moja Duma

Wyjątkową oprawę historyczną miała dzisiaj uroczysta inauguracja VII już edycji sztandarowego, wojewódzkiego konkursu „Mój Region – Moja Duma, moje Miasto – Moja Duma” organizowanego przez Fundację Sądecką we współpracy z Sądecko – Kulturalnym Towarzystwem „Sądeczanin” i I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Długosza w Nowym Sączu. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął małopolski kurator oświaty.

Była to także okazja do przybliżenia i innych sztandarowych fundacyjnych przedsięwzięć, a ideą przewodnią tych wydarzeń był 1 Pułk Strzelców Podhalańskich, historyczna jednostka związana nierozerwalnie z Sądecczyzną. O jej powstaniu, szlaku bojowym żołnierzy, o jej wybitnych dowódcach mówili znani sądeccy historycy.

Uczestnicy dzisiejszego wydarzenia, wśród których było bardzo dużo młodzieży, z zapartym tchem słuchali o dokonaniach żołnierzy walczących w 1 Pułku PSP. Między innymi o generale brygady Andrzeju Galicy, legioniście, uczestniku walk o niepodległość II Rzeczypospolitej, polityku, pośle na Sejm RP, działaczu regionalnym ruchu podhalańskiego, literacie.

Jego sylwetkę zebranym przybliżył Andrzej Gut – Mostowy, autor przedmowy w książce pt. „Góral generałem Andrzej Galica. Biografia żołnierza, polityka i literata”. Andrzej Gut – Mostowy przyjechał do Nowego Sącza, by uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu. Dla laureatów konkursu historycznego „Mój Region – Moja Duma, moje Miasto – Moja Duma” ufundował dziesięć biografii o tej niezwykłej postaci. Po tę książkę powinien sięgnąć każdy.

- Chciałbym państwu pogratulować tego spotkania i tego, że na ziemi sądeckiej tak żywo pielęgnuje się to, co jest ważne, czyli m.in. to, że pamięta się o historii regionu i wywodzących się stąd ludziach. W ubiegłym roku obchodziliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Polecam tę książkę, którą przywiozłem do Państwa. Jest to pierwsza kompletna biografia gen. Andrzeja Galicy, przypomnijmy pierwszego zwierzchnika brygady górskiej, w skład której wchodził oczywiście m.in. 1 Pułk Strzelców Podhalańskich. Tak się złożyło, że wspólnie z senatorem Stanisławem Hodorowiczem udało się nam doprowadzić do wydania tej niezwykle interesującej biografii generała Galicy, założyciela „Podhalańczyków”.

Andrzej Gut - Mostowy zachęcał zebranych do sięgnięcia po tę książkę.

Dzisiejsze wydarzenie było również okazją do pogłębienia swojej wiedzy historycznej o legendarnej jednostce związanej nierozerwalnie z Sądecczyzną – 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. O jej początkach w trakcie bardzo interesującej debaty historycznej, którą prowadził Jerzy Bochyński, wiceprezes Fundacji Sądeckiej, opowiadali sądeccy historycy: Sylwester Rękas, Jarosław Jakubowski oraz Jakub Bulzak. O 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, o tym, jak Polska i Sądecczyzna odzyskała niepodległość, o wizytach marszałka Józefa Piłsudskiego, który darzył Sądecczyznę wyjątkową estymą sądeccy historycy mogą rozmawiać bez końca. Dzisiaj  zebrani w sali reprezentacyjnej sądeckiego ratusza mieli namiastkę tego, jak ciekawa może być historia.

Przypomnijmy także, że nie tak dawno minister obrony narodowej, odpowiadając m.in. na  apel sądeczan o przywrócenie jednostki wojskowej na Sądecczyźnie ogłosił decyzję o powrocie Podhalańczyków  do macierzy. Apel zainicjowało Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin”.

Dzisiaj każdy mógł wrócić do domu z bezpłatną publikacjami na ten temat. Można było również zobaczyć wspaniałą wystawę poświęconą tej legendarnej jednostce opracowaną przez Jarosława Jakubowskiego. Większość prezentowanych na niej zdjęć pochodzi ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Dzisiejsze wydarzenie było także okazją do ogłoszenia kolejnej już edycji konkursu historycznego „Mój Region – Moja Duma, moje Miasto – Moja Duma” organizowanego przez Fundację Sądecką we współpracy z Sądecko – Kulturalnym Towarzystwem „Sądeczanin” i I LO w Nowym Sączu i innych prestiżowych, fundacyjnych przedsięwzięć.

Przypomnijmy, że konkurs "Mój Region - Moja Duma, moje Miasto - Moja Duma"  jest skierowany do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, ponadgimnazjalnych oraz studentów i osób dorosłych. Nagrodami w konkursie są dla uczestników: stypendia z Funduszu Stypendialnego im. Braci Potoczków oraz nagrody rzeczowe. Nagrodami dla opiekunów naukowych (nauczycieli) uczestników konkursu zostaną przyznane honoraria (Honoraria zostaną przyznane dla nauczycieli, których uczniowie zakwalifikują się do finału).

Wydarzenie to była też okazją do pokazania wszystkich projektów realizowanych przez fundację i SKT „Sądeczanin”.

Sala reprezentacyjna sądeckiego ratusza nie pomieściła wszystkich, którzy przyszli na to wydarzenie. Wśród nich byli zaproszeni goście, między innymi Dariusz Leśniak, dyrektor Nowosądeckiej Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Krakowie, a także mnóstwo laureatów konkursów wchodzących w skład projektu „Sądecki Diament”. Przypomnijmy, że zaliczają się do niego następujące, realizowane co roku projekty: konkurs historyczny „Mój Region – Moja Duma, moje Miasto – Moja Duma”, konkurs muzyczny „Sądeckie Młode Talenty”, konkurs innowacji „Nowy Sącz – Nowe Technologie”, konkurs gwary „Lachoskie Godonie”. Gośćmi byli także uczestnicy zajęć w centrach Wsparcia Zdolnych w ramach projektu „Małopolskie Talenty”.

Medialnie wszystkie te akcje wspiera portal „Sądeczanin.info”. 

Warto też podkreślić, że projekt „Sądecki Diament” jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Podczas dzisiejszego wydarzenia śpiewały: siostry Patrycja i Nina Kotarba. Wystąpił także 15-letni Jakub Pajor z Podegrodzia, tegoroczny laureat w kategorii młodzieżowej konkursu „Lachoskie Godonie”.

Ogromne oklaski zebrały uczennice Technikum Przemysłu Mody w Zespole Szkół nr 3 im. B. Barbackiego w Nowym Sączu. W ratuszu odbył się przygotowany przez nie pokaz mody odzieży stylizowanej na mundurach wojskowych. Kolekcja ta, której autorkami są uczennice wcielające się w modelki, została przygotowana pod kierunkiem Władysławy Pasiut.

Dzisiaj także została wypłacona pierwsza transza stypendiów dla małopolskich talentów.

Spotkanie prowadził Przemysław Bawołek, dyrektor Fundacji Sądeckiej.

[email protected], fot. IM, Michał Śmierciak, Jakub Kruczek.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego







Dziękujemy za przesłanie błędu