Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
10/06/2021 - 07:30

Zaćmienie Słońca raz na kilka lat. Dziś na niebie niezwykłe zjawisko [WIDEO]

Fani astronomii powinni szykować teleskopy i specjalne okulary. Dziś na niebie będzie można obserwować zaćmienie Słońca. To, jak Księżyc przesłoni jego tarczę, pokazuje wizualizacja zrobiona przez NASA.

Taka okazja zdarza się raz na kilka lat.  Dziś czeka nas niezwykłe zjawisko, czyli zaćmienie słońca. Choć nad Polską będzie tylko częściowe, to i tak jak zawsze budzi fascynację szczególnie u fanów astronomii.

Najbardziej widowiskowe są zaćmienia całkowite. Wtedy cała słoneczna tarcza  jest zakryta i  można zobaczyć dookoła koronę słoneczną.  Kiedy część tarczy pozostaje widoczna, mówimy o zaćmieniu częściowym. Są też zaćmienia zwane obrączkowymi. Właśnie do tej kategorii należeć będzie to dzisiejsze.

Zaćmienie obrączkowe, przebiegnie przez Kanadę, Grenlandię, biegun północny i wschodni kraniec Azji. Maksymalnie faza zaćmienia obrączkowego potrwa 3 minuty i 51 sekund.

W naszym kraju najlepiej będzie widoczne w północno-zachodniej części.  Im dalej na południe , tym przysłonięta przez Księżyc część naszej gwiazdy będzie mniejsza. Fascynujący spektakl ruszy około godz. 11.45 czasu polskiego. Jego kulminacja nastąpi o kilka minut przed 13.

Żeby obserwować niezwykłe zjawisko,  konieczne jest osłabienie światła Słońca. Choć fragment tarczy słonecznej jest przesłonięty przez Księżyc, to i tak blask naszej gwiazdy jest oślepiający. To dlatego nie wolno patrzeć na Słońce przy użyciu lornetki czy teleskopu, jeśli nie mają odpowiednich filtrów.  W przeciwnym razie może się skończyć uszkodzeniem lub utratą wzroku.

Najbezpieczniejszą metodą jest rzutowanie obrazu Słońca z teleskopu na ekran, na przykład białą kartkę.  Zaćmienie można też dojrzeć bez teleskopu, przez specjalne do tego celu okulary. Są też domowe metody, takie jak patrzenie przez zadymioną szybkę.

Dla tych, którzy nie mają odpowiedniego sprzętu, ani okazji spojrzenia na tarczę, transmisję przy użyciu teleskopu ZEISS organizuje Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.  Transmisję można śledzić profilu UAM na Facebooku.

Dla wszystkich, którzy nie będą mieli odpowiedniego sprzętu, ani okazji spojrzenia na tarczę, transmisję przy użyciu teleskopu ZEISS organizuje na przykład Obserwatorium Astronomiczne UAM wraz z Uniwersyteckim Studiem Filmowym UAM. Transmisję można śledzić profilu UAM na Facebooku.

W Polsce ostatnie zaćmienie całkowite było widoczne w 1954 roku (Suwałki, Sejny), a następne będzie w 2075 roku. Na zaćmienie obrączkowe widoczne z naszego kraju trzeba będzie z kolei poczekać aż do 2135 roku. (jagienka.michalik@sadeczanin.info) fot.pixaby wizualizacja NASA

.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Zbigniew Konieczek Sądeczaninem 2020 Roku