Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
02/06/2020 - 16:35

XXX Sesja Rady Miasta Nowego Sącza [NA ŻYWO]

Ile godzin potrafią obradować sądeccy radni? Do upadłego. Niektórych samorządowców nie zraziły nawet sesje online. Swoje tyrady wygłaszają przed monitorami w domu. Tak było też podczas ostatnich obrad. Do późna w nocy trwała dyskusja nad bonem edukacyjnym, która nie miała końca. W sensie dosłownym, bo posiedzenie zostało przerwane i dziś będzie jego ciąg dalszy.

O co chodzi z tym bonem edukacyjnym i dlaczego radni tak zawzięcie nad tym dyskutują?  To nowoczesne narzędzie informatyczne, które pozwala opracować arkusz organizacyjny szkoły. Dokument sporządzany co roku przez dyrektora szkoły, określa szczegółową organizację nauczania i przede wszystkim jest podstawą ustalenia tygodniowego rozkładu zajęć dla nauczycieli.  Do tej pory dyrektorzy robili to samodzielnie. Teraz maja używać do tego specjalnego algorytmu opracowanego przez wyspecjalizowaną firmę.

Bon edukacyjny zafunkcjonuje w sądeckich placówkach od nowego roku szkolnego. Dyrektorzy już używają nowego narzędzia do przygotowania arkuszy na przyszły rok szkolny. Choć formalnie jest już zatwierdzony, ma swoich zwolenników i przeciwników.

Z powodu przedłużającej się dyskusji na temat bonu edukacyjnego  podczas sesji nie było dyskusji  na temat powrotu opłat za parkingi. Przypomnijmy, że z powodu epidemii koronawirusa radni zdecydowali, że za postój aut nie trzeba będzie płacić.

Niedługo jednak cieszyli się tym mieszkańcy miasta, bo zaraz potem gruchnęła wieść, że opłaty wracają. Zaproponował to prezydent Ludomir Handzel, który stwierdził, że teraz jest problem z miejscami, gdzie auta można zostawić. Na brak rotacji na parkingach mieli się też skarżyć właściciele sklepów w centrum miasta.

Czytaj też Jak wirus z Chin wystawił na wielką próbę wielką miłość w Nowym Sączu

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały, „Obecnie Rząd RP stopniowo łagodzi wprowadzone restrykcje, związane z przemieszczaniem się społeczeństwa, jak również łagodzone są zasady prowadzenia działalności gospodarczych, co powoduje znów zwiększoną ilość pojazdów na ulicach Nowego Sącza, konsekwencją czego jest deficyt miejsc postojowych.

Dziś, wedle deklaracji radnych, ma zapaść w tej sprawie decyzja.

[email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)