Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
21/10/2018 - 21:00

Wyniki wyborów 2018: kto został radnym, wójtem, burmistrzem, prezydentem

Głosowanie w wyborach samorządowych 2018 w większości już za nami. I choć w wielu miejscach czekają nas dogrywki w postaci II tury, czas na podsumowania. Jak wyglądają wyniki głosowania w naszym regionie? Sprawdźcie wyniki dla Nowego Sącza i każdej z gmin czterech powiatów: nowosądeckiego, limanowskiego, gorlickiego i brzeskiego.

Wyniki wyborów 2018 w powiecie nowosądeckim. Kto został radnym? 
Wyniki wyborów w Krynicy. Kto wszedł do rady miasta?
Wybory 2018 w Krynicy. Kto został burmistrzem
Wyniki wyborów w Gródku nad Dunajcem. Kto został wójtem 
Wyniki wyborów 2018 w gminie Gródek nad Dunajcem. Kto został radnym?
Wyniki wyborów w Muszynie. Czy Golba pozostanie burmistrzem?
Wyniki wyborów w gminie Korzenna. Kto został radnym 
Wyniki wyborów 2018: gmina Korzenna. Kto został wójtem
Wyniki wyborów w Łącku. Kto został wójtem 
PKW: wyniki wyborów 2018: gmina Łącko. Wyniki wyborów do rady gminy
Wyniki wyborów 2018: gmina Łabowa. Kto został wójtem? 
PKW: wyniki wyborów 2018: Grybów. Wyniki wyborów do rady miasta 
PKW:Wyniki wyborów 2018: Grybów. Kto został burmistrzem? 
PKW: wyniki wyborów 2018: gmina Łabowa. Wyniki wyborów do rady gminy 
Wyniki wyborów 2018 w Kamionce Wielkiej. Kto został radnym? 
Wyniki wyborów 2018: gmina Kamionka Wielka. Kto został wójtem? 
Wyniki wyborów 2018 w Starym Sączu. Kto został radnym?
Wyniki wyborów 2018: gmina Korzenna. Kto został wójtem

Wybory samorządowe 2018: gmina Piwniczna Zdrój, wyniki wyborów do rady gminy
Wyniki wyborów 2018: Piwniczna -Zdrój. Kto został burmistrzem? 
Wyniki wyborów 2018: gmina Rytro Kto został wójtem? 
Wyniki wyborów 2018 w gminie Podegrodzie. Kto został radnym? 
Wyniki wyborów 2018: gmina Podegrodzie. Kto został wójtem?

Godzina 9. PKW podała już końcowe wyniki frekwencji wyborczej. W gminie Łososina Dolna wyniosła 62,83 proc., w gminie Łącko - 62,54 proc. W gminie Łukowica zaś - 61,45 proc. W Limanowej wyniosła 54,30 proc, w Nowym Sączu 55,38 proc.

Godzina 7, poniedziałek 22 października. Na placu, tuż przed nowosądeckim magistratem pełno aut, a w sali rady miejskiej kolejka członków obwodowych komisji wyborczych, którzy dopiero rano uporali się ze zliczaniem głosów oddanych w ich komisjach. Nikt nic nie wie, nie można otrzymać podstawowych informacji o wynikach głosowania...

Wyniki wyborów w gminie Bobowa: kto został burmistrzem
Wyniki wyborów w gminie Bobowa. Kto został radnym

Godz. 02.17. Znamy już nieoficjalne wyniki głosowania z kilkudziesięciu komisji wyborczych w Nowym Sączu. Wyłania się z nich dość wyraźny obraz tego, kto prowadzi w wyborczym wyścigu kandydatów na prezydenta Nowego Sącza. Zatem będzie druga tura. Do drugiej tury wyborów - niemal na pewno - przejdzie Iwona Mularczyk. Kto zostanie jej konkurentem? Niemal łeb w łeb idą Ludomir Handzel i Krzysztof Głuc.

Godz. 1.00. Do siedziby Miejskiej Komisji Wyborczej w nowosądeckim ratuszu zaczynają trafiać pierwsi członkowie obwodowych komisji wyborczych z protokołami głosowania i materiałami wyborczymi. Czekają na zatwierdzenie protokołów. To te komisje, w których głosowało najmniej wyborców. Nikt tu nie oczekuje większego ruchu przed godziną 4 - 5 nad ranem. Obwodowe komisje liczą i liczą...

Wyniki wyborów w gminie Tymbark. Kto został wójtem
Wyniki wyborów w gminie Słopnice. Kto został wójtem
Wyniki wyborów w gminie Słopnice. Kto został radnym
Wyniki wyborów 2018 w powiecie limanowskim. Kto został radnym?
Wyniki wyborów w gminie Kamienica. Kto został radnym?
Wyniki wyborów 2018 w gminie Jodłownik. Niespodzianka?
Wyniki wyborów 2018 w gminie Kamienica. Rządzi ten sam wójt
Wyniki wyborów w gminie Jodłownik. Kto został radnym?  
Wyniki wyborów 2018 w gminie Dobra
Wyniki wyborów w gminie Słopnice. Kto został radnym?
Wyniki wyborów 2018 w gminie Laskowa. Kto został wójtem?
Wyniki wyborów 2018 w gminie Łukowica. Ogromny szok  
Wyniki wyborów w gminie Dobra. Kto został radnym?
Wyniki wyborów 2018 w Mszanie Dolnej (miasto). Będzie druga tura
Wyniki wyborów 2018 w mieście Mszana Dolna. Kto został radnym?
Wyniki wyborów 2018 w Limanowej. Kto został radnym?
Wyniki wyborów 2018 w Limanowej (miasto). Burmistrz Bieda wygrał w cuglach
Wyniki wyborów 2018 w gminie Limanowa. Jest nowy wójt   
Wyniki wyborów 2018 w gminie Limanowa. Kto został radnym?
Wyniki wyborów 2018 w gminie Niedźwiedź. Wójta poznamy w drugiej turze  
Wyniki wyborów 2018 w gminie Niedźwiedź. Kto został radnym?  
Wyniki wyborów 2018 w gminie Mszana Dolna. Kto został radnym? 

Godz. 22. Rekordową frekwencję odnotowano w obwodowej komisji wyborczej nr 6 w Nowym Sączu, przy ul. Flisaków. Głosy oddało tam 62 procent uprawnionych wyborców. Wygląda na to, że równie wysokie, choć nie aż tak, są wyniki wyborów samorządowych 2018  w całej Polsce. Pewnie przejdą do historii, bo frekwencja może przekroczyć niespotykany od 1990 roku próg 50 procent. 

Sondaż pracowni Ipsos wskazuje, że PiS zdobyło najwięcej (spośród innych ugrupowań) mandatów w sejmikach 9 województw: małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego. Za to koalicja PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej ma za to najlepszy wynik w 7 województwach: warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, opolskim, pomorskim oraz  wielkopolskim.

Nie oznacza to jednak, że któraś z tych partii/koalicji może automatycznie rządzić w tych województwach samodzielnie. Może się okazać, że o wszystkim znów zdecyduje skory do koalicji PSL. 

Wyniki wyborów w gminie Czchów. Kto został burmistrzem
Wyniki wyborów w gminie Czchów. Kto został radnym
Wyniki wyborów w gminie Dębno. Kto został radnym 
Wyniki wyborów w gminie Dębno. Kto został wójtem?  
Wyniki wyborów w gminie Szczurowa. Kto został wójtem
Wyniki wyborów w gminie Szczurowa. Kto został radnym
Wyniki wyborów w gminie Iwkowa. Kto został radnym
Wyniki wyborów w gminie Iwkowa. Kto został wójtem 
Wyniki wyborów w gminie Borzęcin. Kto został wójtem? 
Wyniki wyborów w gminie Borzęcin. Kto został radnym? 
Wyniki wyborów 2018 w gminie Brzesko. Kto został radnym? 
Wyniki wyborów 2018 w gminie Brzesko. Ko został burmistrzem?
Wyniki wyborów 2018 w gminie Gnojnik. Ko został wójtem? 
Wyniki wyborów 2018 w gminie Gnojnik. Kto został radnym? 
Wyniki wyborów w powiecie brzeskim. Kto został radnym powiatowym?

Godz. 21. Koniec głosowania, koniec ciszy wyborczej! Zaglądajcie na sadeczanin.info, będziemy wkrótce podawali sondażowe, wstępne wyniki wyborów oraz oficjalne wyniki z obwodowych komisji wyborczych. Nie nastąpi to zapewne szybko, bo dwie obwodowe komisje wyborcze to dwa razy dłuższy czas zliczania: wpierw oddanych kart do głosowania (odrębnie dla sejmiku, rady gminy, najczęściej też rady powiatu, osobno dla wójtów, burmistrzów czy prezydenta), potem liczby głosów na kartach...

Godziną 19.30. PKW podaje wyniki frekwencji wyborczej z godziny. 17. Małopolska: 42,49 proc. Powiat nowosądecki ma rekord wśród powiatów Małopolski: 47,58 proc. Powiat limanowski: 45,70 proc., powiat gorlicki: 43,04 proc.. A jakie są wyniki frekwencji w w Nowym Sączu? 42,90 proc (Karty wyborcze pobrało więc 27 978 osób). To o wiele więcej niż w Tarnowie, gdzie słupki o godz. wskazywały 38,04 proc. Rekordowy wynik utrzymała gmina Tymbark: 54,61 proc. Niewiele Tymbarkowi ustępuje zainteresowanie wyborami w gminie Trzciana (powiat bocheński) 54,14 i Łososinie Dolnej: 53,20 proc. frekwencji. W Grybowie wynik wynosi 52,47 proc. W Limanowej: 43,54 proc.

Godzina 17.16. W Krynicy-Zdroju frekwencja w niektórych komisjach wyborczych przekroczyła już 40 procent - usłyszała reporterka "Sądeczanina".

Godzina 16.38.  Widzimy dane o frekwencji z godziny 12 już w rozbiciu na województwa, powiaty i gminy. W naszym regionie najwyższa frekwencja jest w powiecie nowosądeckim: 22,25 proc. W powiecie limanowskim: 21,45 proc, a w powiecie gorlickim - 20,20 proc. W powiecie brzeskim 19,58 proc, a  w powiecie tarnowskim 20,37 proc, w powiecie bocheńskim 18.42 proc.

Najwyższą frekwencją w powiecie nowosądeckim może się pochwalić gmina Korzenna. Do południa oddało tam głos 29,22 proc. uprawnionych. W Nowym Sączu frekwencja jest podobna do ogólnokrajowej i wyniosła 16,38 proc. Jeszcze mniej osób głosowało w Tarnowie: 15.71 proc. i Krakowie:  14,6 proc.

W powiecie tarnowskim najwyżej we frekwencyjnych rankingach jest gmina Rzepiennik Strzyżewski (27,07 proc.). W powiecie brzeskim rekordzistami są mieszkańcy gminy Gnojnik, gdzie głosowało 23 proc. uprawnionych.

W powiecie limanowskim najwięcej głosów w niedzielę do południa oddali mieszkańcy gminy Tymbark - zagłosowało tam aż 29,34 proc. uprawnionych. W gminie Laskowa 23,69 proc. a w gminie Słopnice 23,09 proc. W samej Limanowej - 20,88 proc. W powiecie gorlickim najwięcej osób głosowało w gminie Lipinki (23,49 proc.) i w gminie Łużna - 23,01 proc. W Gorlicach - 18,06 proc.

W siedzibie spółki Sądeckie Wodociągi na osiedlu Wólki ulokowała się Obwodowa Komisja Wyborcza nr 40. Pierwszy wyborca czekał już przed tym lokalem wyborczym przed godziną siódmą rano.

Na osiedlu Wólki głosują wyborcy mieszkający przy ul. Barbackiego, Władysława Łokietka, Mickiewicza, Ogrodowej, Parkowej, Wincentego Pola, Strzeleckiej, Przerwy-Tetmajera, Wiosennej, Wolskiej, Żeglarskiej i Kościuszki.

- W tym obwodzie uprawnionych do głosowania jest 1265 osób - mówi Bogdan Górnicki, przewodniczący Obwodowej Komisji Wyborczej nr 40. - Do godz. 12 zagłosowało 230 osób, czyli 18 proc. wyborców. Głosowanie przebiega bardzo spokojnie - zapewnia przewodniczący. - Nie odnotowaliśmy żadnych incydentów.

Tłoczno w lokalu wyborczym robi się, kiedy kończą się niedzielne nabożeństwa.

 Godzina 13.40. Państwowa Komisja Wyborcza podaje oficjalne wyniki frekwencji w Polsce: 15,62 procent. W województwie małopolskim średnia frekwencja jest wyższa i wynosi 17,27 proc. Ogółem wydanych zostało już 4,6 miliona kart - 15,62 proc. Najwyższa frekwencja zliczona została w Warszawie. W porównaniu z 2014 rokiem frekwencja jest wyższa, 4 lata temu w południe wynosiła 14,59 proc. 

Godzina 13. W wyborczą niedzielę, w południe odwiedziliśmy kilka obwodowych komisji wyborczych. Frekwencja - w ocenie przewodniczących - wahała się od 15 do 20 procent. W jednej z komisji głosy oddało 140 z 850 uprawnionych do głosowania. Głosowanie mają już za sobą kandydaci do urzędu prezydenta Nowego Sącza. Przy urnach zastaliśmy ich przed godziną 13. Głosowało też wielu kandydatów na radnych.

Wyniki wyborów 2018 w mieście Gorlice. Kto został radnym?
Wyniki wyborów 2018 w gminie Biecz. Kto został burmistrzem?
Wyniki wyborów 2018 w mieście Gorlice. Kto został burmistrzem?
Wyniki wyborów 2018 w gminie Łużna. Kto został radnym?
Wyniki wyborów 2018 w gminie Łużna. Kto został wójtem?
Wyniki wyborów 2018 w gminie Biecz. Kto został radnym?
Wyniki wyborów 2018 w gminie Gorlice. Kto został wójtem?
Wyniki wyborów 2018 w gminie Gorlice. Kto został radnym?
Wyniki wyborów 2018 w gminie Moszczenica. Kto został radnym?
Wyniki wyborów 2018 w gminie Moszczenica. Kto został wójtem?
Wyniki wyborów 2018 w gminie Ropa. Kto został radnym?
Wyniki wyborów 2018 w gminie Ropa. Kto został wójtem?

Godzina 12. PKW informuje, że nie doszło do tej pory do incydentów, które mogłyby sprawić, że podjęta zostanie decyzja o wydłużeniu głosowania (a tym samym - ciszy wyborczej) w całym kraju. Z list wyborczych skreślony został jeden z kandydatów na burmistrza, który podał nieprawdziwe dane o swej przynależności partyjnej.

Blisko 40 proc., tyle o godz. 17.  wynosiła frekwencja w wyborach samorządowych odnotowana w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 33 na Osiedlu Zawada- informuje przewodniczący komisji Jan wideł. Prawo do głosowania ma w okręgu 1760 osób.

- Rytm głosowania wyznaczają pory zakończenia niedzielnych nabożeństw odprawianych się w pobliskim kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej. Zapewne wiele osób przyjdzie zagłosować później. Jak na razie wszystko przebiega w jak największym porządku. Nie odnotowaliśmy żadnych zakłóceń, ani przypadków naruszenia ciszy wyborczej - mówi szef komisji.

W siedzibie spółki Sądeckie Wodociągi na osiedlu Wólki ulokowała się Obwodowa Komisja Wyborcza nr 40. Pierwszy wyborca czekał już przed tym lokalem wyborczym przed godziną siódmą rano.

Na osiedlu Wólki głosują wyborcy mieszkający przy ul. Barbackiego, Władysława Łokietka, Mickiewicza, Ogrodowej, Parkowej, Wincentego Pola, Strzeleckiej, Przerwy-Tetmajera, Wiosennej, Wolskiej, Żeglarskiej i Kościuszki.

Wyniki wyborów 2018 w gminie Lipinki. Kto został radnym?
Wyniki wyborów 2018 w gminie Lipinki. Kto został wójtem?
Wyniki wyborów 2018 w gminie Sękowa. Kto został radnym? 
Wyniki wyborów 2018 w gminie Sękowa. Kto został wójtem?
Wyniki wyborów 2018 w gminie Uście Gorlickie. Kto został wójtem?
Wyniki wyborów 2018 w gminie Uście Gorlickie. Kto został radnym? 
Wyniki wyborów 2018 w gminie Bobowa. Kto został radnym?
Wyniki wyborów 2018 w gminie Bobowa. Kto został burmistrzem? 

- W tym obwodzie uprawnionych do głosowania jest 1265 osób - mówi Bogdan Górnicki, przewodniczący Obwodowej Komisji Wyborczej nr 40. - Do godz. 12 zagłosowało 230 osób, czyli 18 proc. wyborców. Głosowanie przebiega bardzo spokojnie - zapewnia przewodniczący. - Nie odnotowaliśmy żadnych incydentów.

Tłoczno w lokalu wyborczym robi się, kiedy kończą się niedzielne nabożeństwa.

Godzina 7. Głosujemy! W Nowym Sączu otrzymamy karty do głosowania na jednego z siedmiu kandydatów w wyborach prezydenta, kartę do głosowania na jednego spośród 217 kandydatów do Rady Miasta i kartę do głosowania na kandydata do Sejmiku Województwa Małopolskiego.

                                                   ***

Powiat limanowski liczy 132 008 mieszkańców, z czego aż 100 364 osób jest uprawnionych do udziału w wyborach. Powiat został podzielony na 104 obwody głosowania. Samo miasto Limanowa to niemal 12 tys. wyborców. O miejsce w Radzie Powiatu Limanowskiego ubiega się 187 kandydatów z 33 list sześciu komitetów.

Do rad 12 gmin powiatu limanowskiego startuje 513 osób, z czego 181 to kobiety. Wójtem chce zostać 26 osób (4 kobiety), a burmistrzem - sześć, w tym jedna kobieta. Najstarsi są kandydaci na burmistrzów właśnie - średnia wieku to 55 lat. W najniższej grupie wiekowej (18-29 lat) wśród ubiegających się o krzesło radnego  w powiecie limanowskim jest jednak tylko 18 kobiet i 38 mężczyzn. Grupa 60+ liczy za to 41 pań i 112 panów.

Zobacz: Jak głosować? Poradnik wyborcy

Powiatu nowosądecki: mieszka tu 216 914 osób (bez Nowego Sącza, który stanowi miasto na prawach powiatu), z czego głosować w niedzielę może 165 890. Do samorządu kandyduje łącznie 895 osób. W radzie powiatu mamy do obdzielenia 29 mandatów. Stara się o nie 109 kandydatów z 19 list trzech komitetów.

O mandat w gminach powyżej 20 tys.mieszkańców stara się 467 osób, w tym 123 kobiety. W mniejszych gminach na listach wyborczych znalazło się 278 osób, w tym 122 kobiety. O stanowisko burmistrza ubiegają się 2 kobiety i 9 mężczyzn, o urząd wójta 28 panów i tylko 2 panie. Najwięcej, bo 457 chętnych na miejsce w radzie gminy w wyborach liczy sobie od 40 do 59 lat. Ta sama grupa wiekowa przeważa wśród przyszłych burmistrzów i wójtów. 

Przeczytaj: Wybory samorządowe tylko dla ujętych w rejestrze

Nowy Sącz: na jakich kandydatów głosować będzie 65 800 wyborców spośród 81 055 mieszkańców Nowego Sącza? Na 28 zarejestrowanych listach siedmiu komitetów do rady miasta widnieje 217 kandydatów (w tym 97 kobiet). A w radzie są jedynie 23 miejsca. Średnia wieku kandydatów to 51 lat (wśród kandydatów na prezydenta - 54 lata; zaniżają ją, oczywiście, kobiety : ).

Powiat gorlicki liczy 110 037 mieszkańców, spośród których do urn może iść w niedzielę 87 709 osób. O samorządowe funkcje i urzędy ubiega się tu łącznie 655 osób, w tym do rad gmin 462, do rady powiatu zaś 168. O stanowisko burmistrza stara się 7 osób, o wójta 18. Bardzo wyrównana jest grupa wiekowa wśród przyszłych samorządowców. Patrząc na wszystkich kandydatów średnia wieku mieści się w granicach od 49 do 51 lat. Na listach chętnych do zostania radnym są 262 kobiety i 368 panów.

Wykaz komisji obwodowych w Limanowej
Wykaz komisji obwodowych w Gorlicach
Wykaz komisji obwodowych w Nowym Sączu
Wykaz komisji obwodowych w Krynicy
Wykaz obwodowych komisji wyborczych w Starym Sączu

Głosujemy! Dziś wybory samorządowe!




Niemal 2,5 tysiąca kandydatów do rad gmin, powiatów, stanowisk wójtów, burmistrzów i prezydenta ubiega się dziś o głosy mieszkańców subregionu sądeckiego. Głosowanie trwa od godziny 7 do 21.






Dziękujemy za przesłanie błędu