Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
25/03/2019 - 22:00

Włodarze Rytra i Podegrodzia: bez ścisłej współpracy nic jako region nie ugramy

Sądecczyzna to zespół naczyń połączonych, organizm składający się z gmin z sercem w Nowym Sączu. I dlatego wójtowie Rytra i Podegrodzia – Jan Kotarba i Stanisław Banach są przeświadczeni, że bez ścisłej współpracy nie mowy o rozwoju regionu. Włodarze naszych samorządów już zawiązali koalicję. W jakich dziedzinach chcą ją wykorzystać?

Zobacz też: Piotr Ryba o regionie: będziemy atrakcyjni dla turystów, będą dobre oferty pracy

Jak informuje Stanisław Banach kilka dni temu z inicjatywy i na zaproszenie prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla, w sądeckim ratuszu spotkali się włodarze gmin powiatu sądeckiego. I właśnie w ścisłej współpracy Banach i wójt Rytra Jan Kotarba widzą największą szansę na to, by nasz region mógł w końcu – jak równy z równymi – konkurować z innymi samorządami Polski w sprawach związanych z turystyką i ekonomią.

Samorządowcy rozmawiali o tym, co było też tematem dyskusji „O rozwoju Nowego Sącza i Sądecczyzny” – o ochronie środowiska i komunikacji. – Wszyscy musimy w tych dziedzinach ściśle współpracować – zastrzega Banach.

Zobacz też: Urszula Nowogórska w debacie o regionie: musimy zacząć mówić jednym głosem

- Oddzielnie niczego nie zrobimy - popiera Banacha Jan Kotarba. Dla Rytra Nowy Sącz jest wyjątkowo ważny, bo trudno dojechać do tego miejsca omijając Nowy Sącz a i wielu mieszkańców ryterskiego samorządu w Nowym Sączu pracuje.

- Ja myślę, że Rytro już w połączeniu z Piwniczną część problemów komunikacyjnych rozwiązuje, bo wywalczyliśmy, można powiedzieć, przy wsparciu Starego Sącza połączenie (szynobusowe – dop. red.) do Piwnicznej. Pociąg będzie kursował praktycznie co pół godziny, więc jest to alternatywa dla połączenia Nowego Sącza z tymi gminami. Natomiast najgorzej jest przedostać się przez Nowy Sącz jadąc od strony Krakowa. Tu muszą pojawić się obwodnice i sądeczanka – mówi Jan Kotarba.

Zobacz też: Szefowa łąckiej rady gminy o regionie: komunikacja spaja nas na dobre i na złe

Debata „O przyszłości Nowego Sącza i Sądecczyzny" odbyła się 23 marca jako część Spotkania Góralsko-Lachowskiego w Łącku. Moderatorem był historyk i publicysta Jakub M. Bulzak. Jako paneliści udział w niej wzięli Witold Kozłowski - marszałek województwa małopolskiego, Ludomir Handzel – prezydent Nowego Sącza i Jan Dziedzina – wójt gminy Łącko. Organizatorami spotkania byli Związek Podhalan Oddział w Łącku, Wójt Gminy Łącko Jan Dziedzina i Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin”. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje portal Sądeczanin.info.

ES [email protected] Film: Daniel SzlagDziękujemy za przesłanie błędu