Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 października. Imieniny: Iwony, Noemi, Szymona
03/12/2019 - 13:35

Wiemy w co Stary Sącz chce inwestować w 2020 roku. Jest projekt budżetu

2 listopada, podczas XVI sesji w Starym Sączu burmistrz Jacek Lelek przedstawił radnym kluczowe założenia projektu budżetu na 2020 rok. Wiemy w co Stary Sącz chce inwestować, ale co na to opozycja?

Zgodnie z przedstawionymi radnym założeniami gmina wyda w przyszłym roku ponad 12 mln zł na same inwestycje drogowe. O jakich przedsięwzięciach mówimy? Wymieńmy te najważniejsze:
- budowa drogi do SAG - 5,36 mln zł
- budowa Park&Ride etap II, czyli kładki nad ulicą Jana Pawła II, która połączy dworzec i parking z centrum miasta - ok. 1,5 mln zł
- budowa drogi Barcice Wola Krogulecka z parkingiem - ok. 1,2 mln zł
- projekt drogi Barcice Dolne do Popradu - 80 tys. zł
- przebudowa drogi Gołkowice Dolne do mostu - ponad 567 tys. zł
- przebudowa drogi ul. Braterstwa Ludów - ponad 266 tys. zł

Zobacz też: Będzie nowe rondo, droga i dwa przystanki w Starym Sączu. SAG się rozrasta

1 mln 890 tys. zł gmina chce w przyszłym roku przeznaczyć na gospodarkę mieszkaniową. Co się kryje pod tym hasłem? Remonty budynków komunalnych, przygotowanie projektu przedszkola w Moszczenicy Niżnej ale również na utrzymanie tzw. mieszkań chronionych.

Budowa wodociągu i kanalizacji w Mostkach i Moszczenicy Wyżnej oraz kanalizacja sanitarna Moszczenicy Niżnej, Gołkowic Dolnych oraz dalsza rozbudowa sieci kanalizacyjnej pochłoną w przyszłym roku ponad 28 mln zł. Tu lwia część środków pochodzi z dofinansowania.

Sporo, bo ponad 3 mln 252 tys. zł pochłonie budowa ścieżki w koronach drzew. O przedsięwzięciu pisaliśmy szczegółowo w informacji
Kolejna inwestycja związana z turystyką i kulturą przewidziana – tak naprawdę do kontynuacji – to remont i rozbudowa słynnej kamienicy Rynek 5 z Galerią Pod Piątką. Kwota, którą zarezerwować chce gmina na ten cel to aż ponad 4 mln 300 tys. zł. Kolejne 700 tys. zł przeznaczonych na budowę biblioteki w Przysietnicy. Na przebudowę i rozbudowę, budynku Szkoły Podstawowej w Barcicach, rozbudowę szkoły w Popowicach projekt "Miasteczko ruchu rowerowego w Barcicach" samorząd planuje wydać 1 mln 386 tys. zł.

Zobacz też: Koniec reklamowego chaosu. Stary Sącz się zbroi

Więcej w rozmowie filmowej z burmistrzem Jackiem Lelkiem. Ale czy optymizm szefa samorządu podzielają też radni opozycji? Okazuje się, że projekt dostarczono rajcom tuż przed sesją i zaznacza Grzegorz Faron z klubu radnych PiS nie było czasu na to by się z nim dokładniej zapoznać. Pierwsze jednak co rzuca się w oczy to fakt, że większość najważniejszych – czytaj najdroższych – inwestycji w przyszłorocznym budżecie, to kontynuacja przedsięwzięć rozpoczętych w tym roku a nawet dwa lata temu. Tak jest na przykład z budową kanalizacji. Radni już na sesji dopytywali kiedy podobne przedsięwzięcia będą realizowane w pozostałych sołectwach, ale władze gminy wyjaśniają, że by myśleć o kolejnych miejscach, trzeba zamknąć już trwające inwestycje. Przede wszystkim po to, by na czas i z sukcesem rozliczyć pozyskane dofinansowanie. Do tematu wrócimy.

ES e.stachura@sadeczanin.info Film: Krzysztof StachuraDziękujemy za przesłanie błędu