Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 27 lutego. Imieniny: Gabrieli, Liwii, Leonarda
07/05/2018 - 14:10

Wiecie, że zamknięty dziś most nigdy nie został formalnie odebrany przez nadzór?

Jedną z osób, które z zapartym tchem przyglądały się jak zamykany jest już na zawsze most heleński był 83-letni sądeczanin. Mężczyzna w swoim życiu korzystał ze wszystkich przepraw, które funkcjonowały nad Dunajcem i pamięta wiele dramatycznych zwrotów w ich historii. Ten leciwy inżynier budowy mostów chce napisać o nich książkę.

Zobacz też: Tajemnica mostu nad Kamienicą: dokąd prowadzi przejście strzeżone przez lwy? [FILM]

Dziś mężczyzna dzielił się swą wiedza przede wszystkim z sądeczanami. – Ten stary most był bardzo wąski. Pamiętam jak furmani zahaczali sękami o mur – mówi pokazując w stronę zamku.

Gdy przedwojenna przeprawa a dokładniej jedna z jej przypór została uszkodzona w trakcie działań wojennych radzieccy żołnierze do jego naprawy zapędzili ludzi z Fary nie patrząc wcale na wiek czy płeć ani na to, że ludzie są odświętnie ubrani a na zewnątrz panuje siarczysty mróz. Zapędzonych do pracy sądeczan pilnowali żołnierze, ale i tak części osób udało się uciec do domów, gdy żołdacy suszyli przy ogniu swoje walonki.

Zobacz też: Ile potrwa rozbiórka mostu, kiedy w mieście pojawią się przęsła nowej przeprawy?

Ale to nie jedyna rzecz, która wyjątkowo mocno utkwiła w pamięci starszego pana. Do dziś mężczyzna śmieje się, że most heleński, ten właśnie zamknięty, a wybudowany w latach sześćdziesiątych nigdy nie został formalnie odebrany przez nadzór. A to dlatego, że obarczony był wadą konstrukcyjną. Oczywiście w tamtych czasach nikt specjalnie się tym nie przejmował. – I nikt nie odebrał tego mostu, ale wszyscy musieli jeździć . Czy odebrany czy nie odebrany jeździć trzeba było.  Nie spełniał norm, jakie przewidywały przepisy. Stał do dzisiaj i nie zawalił się. Może jeszcze by stał, ale jak są pieniądze trzeba wybudować nowy i szerszy– komentuje nasz rozmówca.

Jakie jeszcze tajemnice skrywa przeprawa spinająca Helenę z resztą miasta? Posłuchajcie naszego materiału filmowego.

ES [email protected] Film: Krzysztof StachuraDziękujemy za przesłanie błędu