Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 lutego. Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta
27/01/2020 - 12:15

W Rytrze szykuje się już trzecia podwyżka opłat śmieciowych w tej kadencji

Wszystko wskazuje na to, że ekipa wójta Jana Kotarby będzie musiała niebawem wprowadzić kolejną – trzecią już w tej kadencji – podwyżkę opłat za wywóz śmieci.

Już wprowadzając pierwszą podwyżkę opłat śmieciowych – w grudniu 2018 roku stawki skoczyły kolejno z 10 do 13 zł i z 20 na 30 zł -  ekipa wójta Jana Kotarby zastrzegała, że by system śmieciowy zbilansował się na „zero” choćby stawka za wywóz śmieci segregowanych musiałaby wzrosnąć do 15 zł. Wychodząc jednak naprzeciw interesowi mieszkańców gmina zniwelowała podwyżkę i podjęła decyzję, że część obciążenia pokryta zostanie z budżetu gminy dopłatą w wysokości 60 tys. zł.

Zobacz też: Śmieci po nowemu w Rytrze klepnięte

Jednak już we wrześniu 2019 roku weszła w życie kolejna nowelizacja uchwały śmieciowej, w ślad za którą od 1 stycznia 2020 roku nie można już deklarować zdawania śmieci niesegregowanych. Segregować odpady muszą wszyscy bez wyjątku. Dodatkowo nieodwracalnie zamknięto gminom możliwość dofinansowania systemu śmieciowego z ich własnego budżetu. Dlatego w grudniu 2019 roku radni ryterscy musieli opłaty śmieciowe znów musieli podnieść. W konsekwencji dziś mieszkańcy Rytra muszą płacić za wywóz śmieci segregowanych 16 zł miesięcznie od osoby. Komu udowodnione zostanie (za pomocą kodów paskowych na workach i zdjęć), że oddaje śmieci zmieszane, ten przez jeden miesiąc płacić musi 35 zł od osoby.

Stawki te w niczym nie odbiegają od tych obwiązujących w pozostałych gminach naszego regionu. A w odniesieniu do części samorządów z naszego regionu są nawet niższe. Ale na tym koniec dobrych wiadomości. Już po wstępnej analizie obecnego funkcjonowania systemu śmieciowego w Rytrze okazuje się, że mimo kolejnych podwyżek system śmieciowy nadal jest i będzie na minusie. Wpływy od mieszkańców nie pokryją rzeczywistych kosztów obsługi. Co to oznacza? Wójt Jan Kotarba nie ukrywa, że być może już w marcu radni znów staną przed koniecznością uchwalenia kolejnych podwyżek a podstawowa stawka od osoby może wzrosnąć nawet do 20 złotych.

Szczegóły w materiale filmowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES [email protected] Film: Krzysztof StachuraDziękujemy za przesłanie błędu