Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 3 grudnia. Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery
28/01/2020 - 10:45

W Rytrze gmina wybuduje zupełnie nowe przedszkole

W Rytrze od lat mówi się o konieczności budowy przedszkola, którego siedziba obecnie mieści się na piętrze Szkoły Podstawowej i nijak nie przystaje do potrzeb maluchów. Po wielu woltach w tej sprawie ekipa wójta Jana Kotarby ma już konkretny projekt budowy zupełnie nowego obiektu i to taki, który gmina jest w stanie zrealizować bez oglądania się na dotacje unijne.

Zobacz też: W Rytrze szykuje się już trzecia podwyżka opłat śmieciowych w tej kadencji

Jeszcze za czasów poprzedniego wójta Władysława Wnętrzaka gmina Rytro chciała sięgnąć po dofinansowanie w ramach rewitalizacji. Plany były ambitne – budowa nowej siedziby Urzędu Gminy, budowa nowego centrum kultury z prawdziwego zdarzenia. Tyle, że przedsięwzięcia te wiązały się z koniecznością zaciągania wielomilionowych kredytów. Dlatego opozycja – już na etapie uchwalania budżetu na 2018 rok - pokazała tym zamysłom czerwoną kartkę.

Radni nie zgodzili się na zaciągnięcie pięciu milionów kredytu na wkład własny samorządu na budowę nowej siedziby Urzędu Gminy i Gminnego Domu Kultury. Przeforsowali za to alternatywne rozwiązanie: chcieli rozbudować Szkołę Podstawową, by zapewnić tu miejsce dla wszystkich przedszkolaków i uczniów z Rytra – w tym przede wszystkim tym z likwidowanego w ślad za reformą systemu edukacji gimnazjum - a budynek gimnazjum adaptować na potrzeby ośrodka kultury. Na kredyt na budowę nowej siedziby Urzędu Gminy mieli zgodzić się dopiero po poznaniu rzeczywistych, zaktualizowanych kosztów przedsięwzięcia.

Zobacz też: Bezprecedensowy budżet w Rytrze a mieszkańcy będą mieli aż 6 nowych dróg

I tak zamiast dwóch nowych budynków, których utrzymanie mogłoby w przyszłości mocno nadwyrężyć możliwości finansowe samorządu, gmina miała wybudować tylko jeden obiekt. To rozwiązanie miało jeszcze jeden plus – wszystkie dzieci ryterskie – przedszkolaki i uczniowie –korzystałby z jednego obiektu. Jaka to wygoda dla rodziców i opiekunów – chyba nie trzeba tłumaczyć.

Jednak już na początku tej kadencji ekipa Jana Kotarby, nowego wójta gminy, musiała te plany zweryfikować. Specjalistyczne ekspertyzy budowlane wykazały bowiem, że podstawówki z przyczyn technicznych rozbudować się nie da. Dodatkowo okazało się, że szanse na pozyskanie dofinansowania w ramach rewitalizacji są bardziej niż nikłe, bo projekt złożony przez gminę trafił na listę rezerwową. Samorząd jednak rąk nie rozłożył i podjął decyzję, że Urząd Gminy i ośrodek kultury i tak funkcjonować będą w adaptowanym do tego celu budynku gimnazjum a przedszkole gmina wybuduje zupełnie nowe, od podstaw. I to na działce, która już jest własnością gminy i przylega do terenu podstawówki.

Jak to będzie wyglądało w szczegółach? Ile dzieci pomieści ta nowa placówka? Szczegóły w materiale filmowym w rozmowie z wójtem Janem Kotarbą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES [email protected] Film: Krzysztof Stachura
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu