Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 1 czerwca. Imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada
08/01/2019 - 12:05

Uwaga, straż miejska ma już drona! Będzie badał czym palimy w piecach

Sądeccy strażnicy miejscy dostali pierwszego drona. Dron ma pomóc w walce ze smogiem i posłużyć strażnikom do kontrolowania, czym sądeczanie palą w piecach.

Urządzenie, które już znajduje się w dyspozycji Straży Miejskiej nie jest nowe. Ma kilka lat. Obecnie załatwiane są wszelkie formalności związane z przekazaniem go na własność Straży Miejskiej.

Zanim jednak będzie ono użytkowane przez strażników, muszą oni przejść odpowiednie szkolenie z obsługi tego urządzenia. Operator, który będzie się tym zajmował musi mieć uprawnienia.

- Taka osoba musi przejść niezbędne badania lekarskie, specjalny kurs, dotyczący między innymi tego, jak sterować tym dronem - mówi Ryszard Wasiluk, komendant Straży Miejskiej w Nowym Sączu. – Konieczne jest także uzyskanie świadectwa kwalifikacji. Niezbędne jest również zapoznanie się operatora z obowiązującymi przepisami Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Mówią one między innymi, kiedy można zająć przestrzeń powietrzną.

Czytaj także: Nowy Sącz: Straż Miejska po nowemu. Drony i ekopatrole


Musi być również przygotowany do tego cały system. - Drona, który otrzymaliśmy, chcemy w głównej mierze wykorzystać do monitorowania zanieczyszczenia powietrza w mieście - mówi Ryszard Wasiluk, komendant Straży Miejskiej w Nowym Sączu. – Za pomocą tego urządzenia chcemy również patrolować brzegi rzek w czasie powodzi i podczas innych zagrożeń.

Na dronie można również zainstalować kamerę. Komendant Wasiluk przyznaje, że Straż Miejska będzie się starała o zakup przez miasto drugiego nowego drona z certyfikatem. W tym roku strażnicy nie mają pieniędzy na zakup takiego urządzenia.

[email protected], fot. IM  Dziękujemy za przesłanie błędu