Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
26/03/2021 - 20:15

Upamiętnili Polaków ratujących Żydów. Do obiegu trafił wyjątkowy znaczek [FILM]

Władze gminy Nawojowa, wspólnie z mieszkańcami i Pocztą Polską w wyjątkowy sposób upamiętniły Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Z tej okazji do obiegu trafił specjalny znaczek, na którym znalazł się pomnik z Popardowej. Przedstawiono na nim zarysy sylwetek czwórki sądeczan - Agnieszki i Jana Rumin oraz Jakuba Tokarza i Ludwika Borek. Ich kontury zasłaniają sześcioro Żydów.

- Bardzo cieszę się, że doczekaliśmy tego momentu, że możemy w gminie Nawojowa zaprezentować znaczek, który ściśle związany jest z historią naszej gminy. Wszystko zaczęło się kilka lat temu dzięki staraniom sądeckiego sztetla. Dzięki panu Franczakowi, który w książce „Ciemności kryją ziemię” opisał tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w Popardowej. Kiedy pierwszy raz usłyszeliśmy tę historię, nie bardzo wiedzieliśmy o co chodzi – wspomina Stanisław Kiełbasa, wójt gminy Nawojowa.

Co się stało w Popardowej? Przeczytaj ten tekst

- Dopiero po wielu dniach doszliśmy do sedna sprawy. Znaleźliśmy miejsce, w którym rozegrała się ta straszna tragedia i postanowiliśmy, że trzeba to upamiętnić. Poprosiliśmy panią Monikę Kupiec o wykonanie projektu pomnika, który po uzgodnieniu z Instytutem Pamięci Narodowej został przyjęty do realizacji. Projekt wzbudzał wiele kontrowersji z racji techniki w jakiej został wykonany, ale jedno jest pewne, na pewno odzwierciedla tragizm tamtych dni – dodaje włodarz gminy Nawojowa.

Aby upamiętnić Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, Poczta Polska wprowadziła do obiegu wyjątkowy znaczek, na którym znalazł się pomnik z Popardowej i nazwiska mieszkańców Sądecczyzny, którzy poświęcili swoje życie ratując żydowskie rodziny. Dzień wprowadzenia znaczka, 24 marca, to data szczególna, bo właśnie w tym dniu obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów w trakcie okupacji niemieckiej.

Autorką projektu pomnika jest Monika Kupiec. Przedstawiono na nim zarysy sylwetek czwórki Polaków, czyli Agnieszki i Jana Rumin, Jakuba Tokarza i Ludwiki Borek. Ich kontury zasłaniają sześcioro Żydów.

- Emisja filatelistyczna "Polacy ratujący Żydów" poświęcona tragicznym wydarzeniom w Popardowej, bohaterom pochodzącym z tej miejscowości, została uroczyście wprowadzona 24 marca podczas narodowego dnia pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Miejscem specjalnym, w którym ten znaczek został wprowadzony do obiegu, był urząd pocztowy w Nawojowej – wyjaśnia Andrzej Bodziony, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

- Pomnik w Popardowej powstał w ubiegłym roku, a dziś Poczta Polska wprowadza znaczek honorujący  poświęcenie i niezwykłą postawę tych wyjątkowych ludzi. To dla mnie jako sądeczanina osobista satysfakcja, że dzięki znaczkowi pocztowemu o bohaterach znanych tylko lokalnej społeczności dowiedzą się wszyscy Polacy.

Oddajemy hołd tym ludziom, którzy ze względu na walkę, którą podjęli, kierowali się przede wszystkim człowieczeństwem i niesieniem pomocy innym ludziom, bez względu na cenę jaką musieli później zapłacić.

Znaczek, który został wprowadzony do obiegu o nakładzie 100 tysięcy egzemplarzy, zawiera kontury sylwetek czterech Polaków, którzy zasłaniają swoim ciałem sześcioro Żydów. Znaczki można zakupić w każdej placówce pocztowej, a także w sklepie filatelistycznym Poczty Polskiej – dodaje wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

Dzisiaj w urzędzie gminy Nawojowa odbyła się prezentacja znaczka. W uroczystości wziął udział wójt gminy Nawojowa Stanisław Kiełbasa, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej Andrzej Bodziony, projektantka pomnika Monika Kupiec, przedstawiciel sądeckiego sztetla, a także przedsiębiorcy, którzy pomogli w realizacji tego przedsięwzięcia. ([email protected] Film D. Szlag)

Upamiętnili Polaków ratujących Żydów. Do obiegu trafił wyjątkowy znaczek




Władze gminy Nawojowa, wspólnie z mieszkańcami i Pocztą Polską w wyjątkowy sposób upamiętniły Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Z tej okazji do obiegu trafił specjalny znaczek, na którym znalazł się pomnik z Popardowej. Przedstawiono na nim zarysy sylwetek czwórki sądeczan - Agnieszki i Jana Rumin oraz Jakuba Tokarza i Ludwiki Borek. Ich kontury zasłaniają sześcioro Żydów.






Dziękujemy za przesłanie błędu