Uchwała o referendum zaskarżona do WSA. Nie chca się zdać na głos mieszkańców
Przypomnijmy, że Komitet Społeczny STOP Spalarni w Nowym Sączu zaskarżył do wojewody małopolskiego przyjętą przez Radę Miasta uchwałę dotyczącą przeprowadzenia referendum gminnego „w sprawie sposobu zagospodarowania odpadów komunalnych na terenie miasta”. Jak już pisaliśmy wczoraj, wojewoda jej nie uchylił.
Dzisiaj w sprawie tego pomysłu na osiedlu Nawojowska odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez komitet. Odbyła się ona na kilka godzin przed publiczna debatą w sądeckim ratuszu w sprawie właśnie budowy spalarni.
Podczas konferencji przewodnicząca komitetu Ewa Stasiak-Kubacka od razu nawiązała do zaskarżonej do wojewody uchwały w sprawie referendum. Stwierdziła, że dwa pytania, jakie znajdą się na karcie, którą otrzymają w lokalu wyborczym ci, którzy pójdą do referendum, zostały źle zredagowane.
Przewodnicząca komitetu wspomniała także, że w odpowiedzi na pismo, jakie komitet skierował do wojewody, służby prawne MUW w Krakowie wyraziły wątpliwość dotyczące obu sformułowanych pytań referendalnych.
- Wojewoda zadeklarował, że w przypadku, gdyby podległe prezydentowi miasta służby napotkały trudne do przezwyciężenia przeszkody w modyfikacji sformułowanych pytań referendalnych to MUW w Krakowie wyraża gotowość ewentualnej pomocy przy ich opracowaniu – mówiła podczas konferencji prasowej Ewa Stasiak-Kubacka. Wczoraj jednak, jak już pisaliśmy zaskarżona przez komitet uchwała została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego, a to oznaczało, że wojewoda jej nie uchylił.
Komitet Społeczny STOP Spalarni w Nowym Sączu już po tejże publikacji złożył odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na tę uchwałę.
- Mamy nadzieję, że Wojewódzki Sąd Administracyjny się nad tym pochyli – dodała szefowa komitetu. – Jednocześnie, w związku z tym odwołaniem złożyliśmy do Rady Miasta wniosek o wstrzymanie wykonania przedmiotowej uchwały. W związku z tym prosimy pana prezydenta o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej i wstrzymanie referendum - stwierdziła Ewa Stasiak-Kubacka.
Przewodnicząca komitetu wspomniała też, że mieszkańcy osiedla Nawojowska wystąpili do spółki NOVA o udzielenie w trybie dostępu do informacji publicznej informacji dotyczącej między innymi ilości odpadów komunalnych, jakie spółka zbierała i przetwarzała od 2018 roku. Jak stwierdziła Ewa Stasiak-Kubacka w ubiegłym tygodniu otrzymała od spółki odpowiedź, że za udzielenie informacji publicznej spółka chce wystawić mieszkańcom rachunek na kwotę 6 tysięcy złotych.
Co teraz?
Czytaj także: Referendum w sprawie spalarni. Jeśli się odbędzie to gdzie możesz oddać głos?
Komitet Społeczny STOP Spalarni w Nowym Sączu będzie czekał na rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Podczas konferencji przewodnicząca komitetu była również pytana, czy jego przedstawiciele, łącznie z przewodniczącą wezmą udział w zaplanowanej na godz. 16 debacie publicznej w sprawie powstania spalarni?
- Nie – odparła przewodnicząca. – Nie chciałabym się wypowiadać do końca na jej temat. Nie chciałabym brać udziału, tak samo, jak nikt nie chce brać udziału w mistyfikacji, która ma zostać przedstawiona... ([email protected]), fot i film: IM.