Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
08/03/2020 - 13:40

Trochę seksismu, trochę romantyzmu po sądecku. Nasza uliczna sonda

Był obowiązkowy goździk i rajstopy. Za czasów PRL-owskiej nędzy Dzień Kobiet obsługiwano hurtowo w zakładach pracy. A dziś? Pełna demokracja. Feministki krzywią się na święto i urządzają manify, a tradycjonalistki czekają na kwiaty prezenty. Jak jest w Nowym Sączu?

- Dziś trochę się wszyscy wyśmiewają z PRL-owskich klimatów Dnia Kobiet, ale mimo wszystko wspominam miło ten sposób obchodzenia święta - mówi pani Janina Michalik, która ma dobrze po osiemdziesiątce. - Było bardziej uroczyście.

Czytaj też Za mundurem panowie sznurem? Piękne i groźne strażniczki graniczne [FOTY WIDEO] 

 A dziś? Kobiety świętują, jak chcą. Pełna demokracja.

- To takie święto, które kobietom  pozwala poczuć się kobieco – mówi jedna z naszych rozmówczyń na jagiellońskim deptaku w Nowym Sączu.  

Feministki świętują po swojemu i od kilku lat urządzają manify.  Ta największa odbywa się w Warszawie. W tym roku  przyświeca jej hasło "Feminizm dla klimatu. Klimat na antykapitalizm".

Choć w Polsce Międzynarodowy Dzień Kobiet ciągle  kojarzy się z ideologią PRL-u,  to z założenia jest uczczeniem pamięci sufrażystek walczących o równouprawnienie kobiet, równe traktowanie w pracy i taką samą wypłatę za jednakowo wykonaną pracę. Początki obchodów tego święta związane są ze strajkami w Stanach Zjednoczonych. Podczas jednego z nich, w 1909 roku, kobiety sprzeciwiające się uciskowi w firmie, zostały zamknięte w fabryce, gdzie wybuchł pożar. 126 straciło życie.

To dlatego od 1910 roku obchodzi się Dzień Kobiet jako uczczenie ich pamięci i poświęcenia.  Ustanowiła go Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze. Z założenia, święto  miało służyć utrwalaniu idei równości.

Czytaj też Czego pragną kobiety. Od praski do ziemniaków, po czerwone, koronkowe stringi, czyli rzecz o mężczyznach

Teraz ósmy dzień marca obchodzony jest w większości krajów, choć są wyjątki – w Tunezji obchodzi się je 13 sierpnia. Data – początek marca – związana jest z rzymskimi obchodami Matronaliów, święta macierzyństwa, płodności i pierwiastka żeńskiego w naturze. Wtedy też kobiety były traktowane w sposób wyjątkowy, dawano im prezenty i spełniano ich życzenia. 

Współcześnie respektują to święto kraje takie, jak Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Chiny, Chorwacja, Cypr, Kuba, Portugalia, Rosja, Słowacja, Szwecja, Ukraina, Indie, Węgry, Francja i oczywiście Polska.

[email protected], wideo Daniel Szlag







Dziękujemy za przesłanie błędu