Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
28/10/2022 - 11:05

Te zabytkowe groby zostały uratowane w ostatniej chwili. Zobacz, jak wyglądają po renowacji [ZDJĘCIA]

Kolejnych pięć zabytkowych bardzo zniszczonych grobowców na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana w Nowym Sączu zostało odnowionych. Dołączyły one do prawie 130, które przeszły w ciągu ostatnich dwudziestu lat kompleksową renowację.

Ubiegłoroczna, jubileuszowa kwesta okazała się rekordowa. Zebrano ponad 24,5 tysiąca złotych. Cała ta kwota została przeznaczona na ratowanie kolejnych zabytkowych grobowców. Ich renowację przeprowadził Józef Stec, artysta plastyk i konserwator dzieł sztuki, który m.in. od ponad 30 lat zajmuje się zawodowo i społecznie ratowaniem zabytków.

W tym roku były w dalszym ciągu prowadzone prace renowacyjne jednego z największych, ale też jednego z najpiękniejszych bardzo zniszczonych dużych grobowców – rodziny Mleczków.

- Grobowiec jest bardzo charakterystyczny. Znajduje się nieopodal Krzyża Powstańców przy reprezentacyjnej alei – opowiada Jakub Bulzak, prezes Związku Sądeczan, koordynujący od niedawna akcję „Ratujmy Sądeckie Nekropolie”. W przypadku tego grobowca był to już trzeci etap renowacji. Teraz udało się zaizolować przyziemie grobowca. Po to, by jego mury nie nasiąkały wodą. Zakonserwowano jego ściany boczne i tylną. Zagospodarowano również jego otoczenie.

Jeszcze niedawno ten grobowiec dosłownie rozsypywał się na oczach mieszkańców. W takim był stanie. Groził zawaleniem. Do renowacji pozostaje jeszcze jego wnętrze. Jakub Bulzak wyraził nadzieję, że może uda się wykonać ten zakres prac z pieniędzy, które uda się zebrać podczas tegorocznej kwesty na sądeckich cmentarzach.

- We wnętrzu tego grobowca znajduje się przepiękna figura Matki Bożej, więc mam nadzieję, że za rok, najdalej za dwa lata renowacja tego dużego grobowca zostanie zakończona – dodał Bulzak.

Renowacji doczekał się także znajdujący niemal po sąsiedzku przy tej samej alei bardzo ciekawy nagrobek. Unikatowy ze ściętą kolumną. Jest tam pochowana zmarła w 1902 roku Augusta Scherautzowa. Grób znajdował się w dość dobrym stanie technicznym, ale wymagał odczyszczenia, impregnacji i konserwacji, poprawienia złotych liter.

- Styl tego nagrobka jest bardzo nietypowy. Na cmentarzu komunalnym są tylko dwa takie nagrobki – dodaje nasz rozmówca.

Między tymi dwoma grobami stoi grób Józefy z Kasztelewiczów Pasiutowej z przepiękną rzeźbą Anioła wspartego na małej kolumnie. Ten zabytkowy grobowiec był odnawiany w 2006 roku z pieniędzy zebranych podczas kwesty. Teraz został tylko odświeżony.

Jak podkreśla prezes Związku Sądeczan nagrobki, które przeszły renowację będą systematycznie właśnie odświeżane (przejdą konserwację estetyczną).

- Chcemy uniknąć takiej sytuacji, że po dwudziestu czy trzydziestu latach trzeba będzie znowu włożyć bardzo duże pieniądze, by ratować taki zabytkowy grobowiec – dodał.

Renowacji zostały poddane też dwa grobowce, znajdujące się w pobliżu miejsca, gdzie dawniej znajdowała się stara kaplica cmentarna, przy samym murze cmentarnym.

Bardzo zniszczony grobowiec rodziny Paszkowskich. Charakterystyczny i unikatowy z piękną figurą Matki Bożej. W tym grobowcu były bardzo duże ubytki kamienia. Obok niego pełną konserwację przeszedł grobowiec Piotra Uhla. Ten nagrobek także był w stanie dużej degradacji. Grobowiec był w takim stanie, że istniało ryzyko, że może nie przetrwać nadchodzącej zimy.

W tym roku udało się ocalić kolejnych pięć nagrobków. To trochę mniej niż w poprzednich latach, ale, jak zaznaczył Jakub Bulzak, grobowiec Mleczków był bardzo duży i zniszczony, grobowiec Paszkowskich był bardzo zdegradowany. Inną kwestią jest również to, że w górę poszły bardzo ceny materiałów wykorzystywanych do konserwacji i renowacji nagrobków oraz ceny materiałów budowlanych.

- Wstępne szacunkowe ceny, jakie mieliśmy wiosną z miesiąca na miesiąc ulegały pewnemu urealnieniu – stwierdził Jakub Bulzak.

[email protected], fot. Jakub Bulzak, film – IM.

To efekt ubiegłorocznej akcji "Ratujmy Sądeckie Nekropolie"
Kolejnych pięć zabytkowych bardzo zniszczonych grobowców na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana w Nowym Sączu zostało odnowionychMasz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu