Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 lipca. Imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli
21/05/2019 - 15:20

Tarcza Herbowa dla podpułkownika Rafała Iwanka i Józefa Klimka

Podpułkownik Rafał Iwanek, dowódca 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Józefa Kustronia w Rzeszowie oraz Józef Klimek, emerytowany nauczyciel wychowania fizycznego między innymi w Zespole Szkół Budowlanych i szkoleniowiec zostali przed dzisiejszą sesją Rady Miasta uhonorowani Tarczą Herbową „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza.

Podpułkownik Rafał Iwanek jest oficerem Wojska Polskiego. Od grudnia 2014 roku dowódcą 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Józefa Kustronia w Rzeszowie. Od tego czasu w konsekwentny sposób kultywuje tradycje związane z 1 pułkiem strzelców podhalańskich i z postacią gen. Józefa Kustronia, batalionowego patrona, a poprzez tę postać i 1 pułk strzelców podhalańskich z Nowym Sączem i regionem.

Dzięki niemu znacząco wzbogaciły się zbiory batalionowej Izby Pamięci, w której znajdują się pamiątki po 1 pułku strzelców podhalańskich i po gen. Kustroniu. Podpułkownik Iwanek nawiązał też współpracę z sądeczanami kultywującymi żołnierskie tradycje związane z Garnizonem Nowy Sącz, z miejscowym Oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego, dowództwem Karpackiego Oddziału Straży Granicznej i ze Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej”, Towarzystwem im. Gen. Józefa Kustronia.

Wielką zasługą ppłka Rafała Iwanka było doprowadzenie do rekonstrukcji tablic zniszczonych podczas okupacji niemieckiej, poświęconych żołnierzom 1 pułku strzelców podhalańskich poległych w walkach 1918 - 1920 na froncie ukraińskim i bolszewickim.

Również dzięki jego staraniom, poprzez ścisłą współpracę ze Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej” i Fundacją Sądecką Zygmunta Berdychowskiego, tablice te zostały wykonane i uroczyście przywrócone na baszcie Kowalskiej królewskiego zamku w Nowym Sączu 31 października ubiegłego roku, z okazji stulecia odzyskanej przez Polskę niepodległości.

Ppłk. Rafał Iwanek doprowadził także do rekonstrukcji historycznego sztandaru 1 pułku strzelców podhalańskich, który miał swoją piękną i dramatyczną historię. Dzięki niemu zostały przeprowadzone szerokie badania historyczne dotyczące wizerunku sztandaru, po to, aby z jak największym pietyzmem i wiernością oryginałowi go zrekonstruować. Także dzięki jego zabiegom znalazły się fundusze na rekonstrukcje owego sztandaru.

- Historia jednostki w Nowym Sączu, to 200 lat funkcjonowania. Bardzo mocno wierzę, że niebawem garnizon powróci do miasta - powiedział Rafał Iwanek.

Tarczę Herbową „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza” odebrał dzisiaj również Józef Klimek, emerytowany nauczyciel wychowania fizycznego  i szkoleniowiec pracujący między innymi w Zespole Szkół Budowalnych w Nowym Sączu.

- Bardzo się cieszę, że na swojej drodze spotkałem takich sportowców, z którymi mogłem osiągać sukcesy - powiedział trener Klimek.

Józef Klimek pracował od 1980 - 2002 r., w MKS „Beskid” w Nowym Sączu, a od 2003 r., w UKS „Budowlani” przy Zespole Szkół Budowlanych w Nowym Sączu.  Wyszkolił wielu utytułowanych zawodników, zdobywców wielu medali. Pan Józef był i jest prawdziwym pasjonatem, miłośnikiem sportu, wychowawcom młodzieży, społecznikiem. Bezinteresownie poświęca swój czas i szkoli z sukcesami młodych biegaczy. Józef Klimek oddał serce sądeckiej lekkiej atletyce.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)