Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 3 marca. Imieniny: Kingi, Maryna, Tycjana
11/06/2023 - 11:00

Tak Romowie poradzili sobie ze śmieciami. Aż trudno uwierzyć, że naprawdę to zrobili [FILM]

Od wielu tygodni - z nieznanych przyczyn - znosili śmieci i składowali je w jednym miejscu. Gdy było ich już tak dużo, że stały się widoczne nawet z pobliskiej drogi, Romowie wynajęli koparkę, która wykopała głęboki dół, a następnie wrzucili do niego wszystkie odpady. Do sieci trafiło nagranie. Zobaczcie sami.

Niemal co kilka tygodni, a czasem nawet dni, strażacy są wzywani do pożaru w osadzie romskiej w Maszkowicach. Ten proceder trwa już od lat. Ciągle ktoś podpala składowane tam śmieci, opony, a nawet sprzęt elektroniczny. 

Jak się okazuje, nie tylko Romowie z Maszkowic mają problem z ochroną środowiska. Również Romowie, którzy kilka lat temu przenieśli się z Limanowej do Czchowa, nie przestrzegają podstawowych zasad związanych z segregacją i wywozem śmieci. W sieci ukazał się bulwersujący film, na którym widać, jak Romowie wrzucają śmieci do ogromnego rowu wykopanego przez koparkę. 

Zobacz też Łuna ognia nad Maszkowicami, znów pożar na osiedlu romskim. Mieszkańcy nie kryją oburzenia [ZDJĘCIA]

Z relacji mieszkańców wynika, że Romowie już od wielu tygodni znosili śmieci i gromadzili je w jednym miejscu. Gdy było ich już tak dużo, że były widoczne nawet z pobliskiej drogi, wtedy wynajęli koparkę, która wykopała głęboki dół, do którego potem oni wrzucili wszystkie odpady. 

Z informacji do których dotarli dziennikarze Interii wynika, że Romowie oczyszczali teren, ponieważ przygotowywali się do wesela. Według mieszkańców, część śmieci "nie wiadomo gdzie" wywieźli busem. Wezwani przez okolicznych mieszkańców policjanci podobno nałożyli na rodzinę romską karę grzywny i spisali protokół. To jednak nie przerwało „działań porządkowych”. 

Mieszkańcy Czchowa nie kryją swojego oburzenia. Zarzucają władzom gminy Czchów bierność i brak reakcji na zaistniałą sytuację. 

- A my tak ogromne pieniądze płacimy za wywóz śmieci - napisał na portalu społecznościowym jeden z internautów. 

- Ta hałda śmieci piętrzy się tam od wielu miesięcy! Sprawa była już poruszana przez sąsiadów, w efekcie przykryto ją zieloną plandeką. Prawdopodobnie firma zbierająca odpady komunalne nie odbierała odpadów gdyż nie były one pakowane do worków dostarczanych przez ową firmę - dodaje inna osoba. 

- Pani, która w urzędzie zajmuje się wywozem śmieci, wie zaraz o każdym kto nie płaci i potrafi wywrzeć presję, a tu niestety nasze władze nie potrafią tego rozwiązać pozytywnie. To po co nam takie władze - komentuje oburzony mieszkaniec Czchowa.  ([email protected]) Film Wspólnota Obywatelska CzchówDziękujemy za przesłanie błędu