Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
30/10/2020 - 12:05

Szykuje się podwyżka podatków i wykup gruntów. Sesja LIVE w Starym Sączu

Nad czym będą dziś debatować radni ze Starego Sącza? Zapowiada się podwyżka podatków od nieruchomości, radni będą musieli też podjąć decyzje o przejęciu kilku działek niezbędnych do modernizacji gminnych dróg i utworzenia dogodnych warunków dla budownictwa wielorodzinnego.

Zobacz też: Sumiaste monstrum ze Starego Sącza. Nie uwierzycie ile waży ta ryba!

Zacznijmy od zmian w wymiarze podatków od nieruchomości. Podatki – niezależnie od rodzaju nieruchomości mają wzrosnąć od 1 stycznia zaledwie o kilkanaście, kilkadziesiąt groszy.

Przy zastosowaniu stawek proponowanych w projekcie uchwały dochody z podatku od nieruchomości na 2021 r. wynosić będą około 8 438 000 zł, czyli o ok. 640 tysięcy więcej niż w tym roku. Gdyby jednak gmina ustaliła stawki na najwyższym dopuszczalnym ustawowo poziomie dochody skoczyłyby do poziomu aż 9 377 600 zł, czyli byłyby wyższe od zakładanych o ok. 941 500 zł.

- Realizując gminną politykę podatkową należy wziąć pod uwagę fakt, że ustalenie stawek podatku od nieruchomości na poziomie niższym od ustawowych ma wpływ na poziom wyliczonej części wyrównawczej subwencji ogólnej. Ministerstwo Finansów ustala bowiem należne dochody podatkowe gminy, stanowiące podstawę do obliczenia wysokości w/w subwencji, w oparciu o stawki ustawowe - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Zobacz też: 40 dodatkowych arów na nowe pochówki. Powiększają cmentarz w Starym Sączu

Czy ta argumentacja przekona radnych? Wrócimy do tego w kolejnej publikacji, w której podamy również szczegóły uchwalonych stawek.

Przejdźmy do spraw związanych z przejęciem gruntów. Gmina chce kupić jedną działkę w Gołkowicach Górnych i kilka w Starym Sączu. W pierwszym wypadku grunt jest niezbędny do modernizacji drogi gminnej. W pozostałych gmina chce scalić tereny na potrzeby budownictwa mieszkalnego wielorodzinnego i utworzenia infrastruktury osiedlowej. To odpowiedź na kilkuletnie monity ze strony starosądeckiej społeczności – w Starym Sączu wyjątkowo dotkliwie odczuwalny jest brak mieszkań, szczególnie dla młodych rodzin.

A przecież rozwijając cały czas Strefę Aktywności Gospodarczej gmina liczy jednocześnie na to, że dzięki nowym miejscom pracy uda się zatrzymać na miejscu właśnie takich mieszkańców samorządu. Burmistrzowie nie ukrywali też, że cały czas wpływają do Urzędu Miejskiego kolejne zapytania od deweloperów chętnych do budowy nowych lokali mieszkalnych. Czy projekty, nad którymi debatować będą dziś radni okażą się pierwszym krokiem do utworzenia nowego osiedla w Starym Sączu? (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu