Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 października. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
07/08/2019 - 18:15

Stary Sącz: ten dworzec to niezależność transportowa. MPK musi negocjować

Dobiega końca budowa dworca MPK i parkingu Park&Ride w Starym Sączu. Choć gmina wykonała tę inwestycję w partnerstwie z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Nowym Sączu to jest ona własnością – w całości - starosądeckiego samorządu. To świetna karta przetargowa w negocjacjach odnośnie kosztów dalszej współpracy komunikacyjnej Starego Sącza z MPK. Stary Sącz zyskał niezależność a spółka MPK musi liczyć się, że za korzystanie z dworca będzie musiała płacić.

Choć dziś zastępca burmistrza Starego Sącza Kazimierz Gizicki daleki jest od przesądzania tego, w jakim kierunku potoczą się negocjacje w sprawie ceny, którą gmina będzie musiała od stycznia 2020 zapłacić za to, że jest obsługiwana transportowo przez spółkę należącą do miasta Nowy Sącz, to mieszkańcy i tak wiedzą swoje.

Nie po to gmina zainwestowała wkład własny w budowę dworca MPK, by Nowy Sącz traktował starosądecki samorząd w taki sposób, w jaki opisaliśmy w publikacji Stary Sącz: współpraca z MPK droższa o 270 procent?! Tak się nie robi!

Gdy gmina Stary Sącz i nowosądeckie MPK razem starały się,  w ramach jednego projektu transportowego - o środki z UE nikt nawet nie przypuszczał, że Nowy Sącz nagle za korzystanie z transportu MPK zażyczy sobie dwa razy więcej niż do tej pory. Dziś mieszkańcy uważają, że skoro dworzec autobusowy w Starym Sączu należy do gminy, to gmina równie dobrze może zacząć dyktować warunki władzom Nowego Sącza. W myśl zasady: chcecie od nas za wasze autobusy więcej niż do tej pory, to liczcie się z tym, że sami będziecie musieli nam płacić za to, że wasz tabor korzysta z naszego dworca. W tej sprawie Gizicki nie chce zajmować stanowiska, ale za to zapewnia, że Stary Sącz ma już wszelkie narzędzia do tego, by zorganizować transport wewnętrzny w gminie całkowicie samodzielnie. Jeśli nie MPK, to na pewno znajdzie się na pewno prywatny przewoźnik, który połączy sołectwa tak, że za każdym razem nie trzeba będzie autobusem kierować się do Nowego Sącza.

Zobacz też: Stary Sącz: noga z gazu, zobacz jak rośnie nowe rondo. Zamkną wjazd do miasta?

Co to oznacza w praktyce? Gmina zabezpieczy połączenia między sołectwami a autobusy, kursujące na wewnętrznych liniach zajezdnię i pętlę zamykającą rozkład będą miały w Starym Sączu a nie jak do tej pory w Nowym Sączu. Tym samym połączeń między sołectwami – w dogodnych dla mieszkańców godzinach - będzie można uruchomić więcej i niższym kosztem a temat skomunikowania między miastami Stary Sącz – Nowy Sącz stanie się tematem odrębnym.

Czy na linii Nowy Sącz (bo gmina Stary Sącz dopłaty do transportu MPK wnosi do budżetu miasta a nie MPK) – Stary Sącz już oficjalnie toczą się podobne dyskusje? Czy jest szansa na to, by samorządu dogadały się w sposób satysfakcjonujący obie gminy? Szczegóły w materiale filmowym.

ES [email protected] Fot.: ES Film: Krzysztof Stachura

Stary Sącz: ten dworzec to niezależność transportowa. MPK musi negocjować
Dobiega końca budowa dworca MPK i parkingu Park&Ride w Starym Sączu. Choć gmina wykonała tę inwestycję w partnerstwie z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Nowym Sączu to jest ona własnością – w całości - starosądeckiego samorządu. To świetna karta przetargowa w negocjacjach odnośnie kosztów dalszej współpracy komunikacyjnej Starego Sącza z MPK. Stary Sącz zyskał niezależność a MPK musi liczyć się, że za korzystanie z dworca będzie płacić. Fot.: ES


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)