Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
31/01/2020 - 16:25

Stary Sącz: kolejna podwyżka opłat śmieciowych wcale nie będzie ostatnią

Choć okazało się, że termin sesji, na której radni mają uchwalić nowe stawki za wywóz śmieci w gminie Stary Sącz przesunięto, to przed podwyżką mieszkańcy i tak nie uciekną. I już wiadomo, że owa podwyżka wcale nie będzie ostatnią.

O powodach, dla których gmina Stary Sącz nie ma możliwości uciec od kolejnych podwyżek za wywóz śmieci, które mocno uderzą w kieszenie mieszkańców już od 1 kwietnia rozmawialiśmy z zastępcą burmistrza Kazimierzem Gizickim.

Zgodnie z projektem uchwały za wywóz śmieci segregowanych z domów i budynków mieszkalnych trzeba będzie zapłacić 20 zł od osoby. Jeśli firma obsługująca gminę, czyli spółka AVR stwierdzi, że właściciele danej nieruchomości oddali śmieci zmieszane (do weryfikacji służyć będą zdjęcia i kody paskowe, które nakleja się na worki) gmina wyda decyzję administracyjną, na mocy której w kolejnym miesiącu będą oni musieli uiścić opłatę drastycznie wyższą, bo wynoszącą aż 70 zł od jednego mieszkańca.

Zobacz też: Ta droga wygląda jak pobojowisko, po którym przeszło stado krów…

Na ulgę w wysokości 2 zł od każdego lokatora mogą liczyć ci, którzy zadeklarują, że ich śmieci biodegradalne trafią na kompostownik a tym samym w ogóle nie będą zdawane firmie zewnętrznej.

Z kolei właściciele domków letniskowych i obiektów wykorzystywanych do rekreacji i wypoczynku, którzy będą segregować odpady zapłacą rocznie 160 zł. Ale jeśli okaże się, że śmieci zdają zmieszane, to już za kolejny rok zapłacić będą musieli aż 320 zł.

Musimy przy okazji podkreślić, że ceny te skalkulowane są o koszty wynikające z obsługi gminy przez firmę AVR, która związana jest jednak z samorządem tylko do końca 2020 roku. Już za kilka tygodni Stary Sącz chce rozpocząć poszukiwanie innego wykonawcy i nie jest wykluczone, że w ślad za rozstrzygnięciem procedur przetargowych znów trzeba będzie opłaty śmieciowe podnieść.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES [email protected] Film: Krzysztof StachuraDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)