Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
06/04/2018 - 18:00

Sosna upamiętni Jana Potoczka i rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości [ZDJĘCIA, FILM]

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Nowym Sączu posadzili dzisiaj przed siedzibą Fundacji Sądeckiej przy ul. Barbackiego 57 młodą sosnę zwyczajną. Drzewo będzie upamiętniało rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz postać Jana Potoczka, posła na Sejm RP w latach 1919-1922 oraz współtwórcę Związku Stronnictwa Chłopskiego.

Inicjatorami przedsięwzięcia są uczniowie sądeckiej „trójki” na czele z wychowawczynią Alicją Gałęziowską oraz Fundacja Sądecka. Sadzonka sosny została zasadzona przez młodzież w asyście pocztów sztandarowych Stowarzyszenia Kasa Wzajemnej Pomocy i Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Sądeckiej.

- Dzisiejsza uroczystość jest bardzo wymowna i symboliczna – mówił Przemysław Bawołek, dyrektor Fundacji Sądeckiej do zgromadzonych uczniów, ich opiekunów i zaproszonych gości z Nadleśnictwa w Starym Sączu. - Fundacja Sądecka podziela tę wspaniałą inicjatywę szkoły, tym bardziej, że jej samej jak i jej dziełom patronują Bracia Potoczkowie. Między innymi sztandarowej akcji – Funduszowi Stypendialnemu.

Przy Fundacji Sądeckiej wyrosły tak znaczące dla naszej ziemi organizacje, jak Stowarzyszenie Sołtysów Ziemi Sądeckiej i Kasa Wzajemnej Pomocy, która bezpośrednio odwołuje się do tradycji pierwszych na Sądecczyźnie Kas Zapomogowo-Pożyczkowych założonych przez braci Potoczków z Rdziostowa. Dzisiaj spotykamy się dla jednego z nich – Jana Potoczka, posła na Sejm RP w latach 1919-1922, współtwórcy Związku Stronnictwa Chłopskiego, aby upamiętnić jego działalność. Jest to postać oddana dla Ziemi Sądeckiej.

Nie byłoby tego wspaniałego projektu, gdyby nie inicjatywa uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowym Sączu, a przede wszystkim dwóch uczennic z klasy III d – Karoliny Król i Jesiki Danek. Obie dziewczynki chcą zdobyć mandaty poselskie na XXIV sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży, która odbędzie się 1 VI br. w Warszawie. Tematem przewodnim tegorocznych obrad są „Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej". Konkurs ma zasięg ogólnopolski. Mogą startować w nim uczniowie w wieku od 13 do 18 lat. Uczennice sądeckiej „trójki” wspaniale poradziły sobie z projektem.

- Wybrały postać posła pierwszego Sejmu Niepodległej – Jana Potoczka, który działał na Sądecczyźnie, pozbierały informacje o jego działalności – mówi Alicja Gałęziowska, nauczycielka SP nr 3 w Nowym Sączu. – Przygotowały i przeprowadziły wiele akcji, które promowały tę zasłużoną dla Sądecczyzny postać. Były takim jego „sztabem wyborczym”. Dzisiaj sadząc to młode drzewko upamiętniamy rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a zarazem przypominamy i upamiętniamy dokonania Jana Potoczka.  

Drzewko zasadziły Karolina i Jesika. Dziewczynki, nieopodal sadzonki umieściły też niewielką kapsułę, w której znalazły się spisany życiorys Jana Potoczka i jego wizja Polski. W sadzeniu drzewka pomagali im koledzy, a także pracownicy Straży Leśnej z Nadleśnictwa w Starym Sączu.

Warto też wspomnieć, że sadzonka została wyhodowana z nasiona, które pobłogosławił Ojciec Święty Benedykt XVI w czasie pielgrzymki do Polski 26 maja 2006 roku, podczas mszy świętej na placu Piłsudskiego. Wraz z potwierdzeniem jej certyfikatu została przekazana na ten szczytny cel przez Pawła Szczygła, nadleśniczego Nadleśnictwa Stary Sącz.

[email protected], Fot. IM, Film Krzysztof Stachura.

Sosna upamiętniającą Jana Potoczka i rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Projekt uczennic z SP nr 3 i Fundacji Sądeckiej [ZDJĘCIA, FILM]




Sosna zasadzona przed siedzibą Fundacji Sądeckiej upamiętniająca Jana Potoczka






Dziękujemy za przesłanie błędu