Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
26/01/2021 - 06:15

Śnieg, sól na chodnikach i drogach to nic dobrego dla psich łap. Jak je chronić?

Zima to ta pora roku, która daje się we znaki psim łapom. Zimno, lód oraz sól i chemia, którymi w zimie sypane są chodniki, niestety niezbyt dobrze wpływają na łapy naszych czworonożnych pupili. Szczególnie szczeniaków, których opuszki są bardzo delikatne.

Czasami właśnie u szczeniaków i młodych psów, podczas zimowego spaceru można zauważyć, że zimowy chłód nie służy ich łapom.

Czytaj także: Nowy Sącz: zima to trudny czas dla zwierząt w schroniskach. Adoptuj! [VIDEO]

- Mam trzymiesięcznego szczeniaka – opisuje sytuację pani Dorota, nasza czytelniczka. – Regularnie wychodzę z nim na spacery.  Po pewnym czasie spacerowania mój pies zaczyna podnosić jedną łapę. Bywa, że po chwili również drugą. Zaczyna iść tak, jakby chodził na szczudłach. Po powrocie do domu długo sobie łapy liże. Podejrzewam, że mój psiak jest wrażliwy na zimno. Co można zrobić, aby poduszki psie chronić przed chłodem – pyta czytelniczka.

Poduszeczki psie choć pokryte są grubą wierzchnią warstwą skóry, narażone są jednak na podrażnienia i pęknięcia, zwłaszcza w zetknięciu – latem z nagrzanym asfaltem, a zimą z śniegiem, lodem i przede wszystkimi chemicznymi środkami służącymi do posypywania ulic i chodników.

Podczas spaceru u niektórych psiaków mogą pojawić się pęknięcia, otarcia, rany wnikające w głąb opuszka, a nawet krew. To dodatkowo utrudnia zwierzęciu stawianie kroków i sprawia ogromny dyskomfort. Chlorek sodu zwany solą drogową albo piasek, których drogowcy używają do posypywania w zimie jezdni i chodników, mogą wniknąć poprzez niewidoczne pęknięcia w psie poduszki i spowodować pieczenie i ból.

Czytaj także: Nasza zrzutka dla psiaków w Wielogłowach nadal trwa! Zbieramy na karmę

U psów, które mogą pochwalić się dłuższą sierścią można zauważyć, że znajduje się ona także między opuszkami łap. Podczas zimowego spaceru śnieg błyskawicznie zbija się w małe lodowe kulki, które dostają się między psie palce, a to bardzo utrudnia chodzenie. Wywołuje ogromny dyskomfort.

Czworonogi narażone są w zimie także, przy niskich temperaturach, przy długim przebywaniu na świeżym powietrzu na hipotermię i odmrożenia.

Co można zrobić, aby nie narażać naszego czworonożnego pupila na taki dyskomfort. Warto wychodzić z psem na spacer częściej, ale powinien on być krótszy.

Wielu właścicieli wychodząc ze swoim pupilem na spacer zakłada w zimie specjalnie ubranko. Coraz częściej widuje się też psiaki z ubranymi na łapy specjalnymi ochronnymi butami.

Jak chronić psie delikatne poduszeczki w łapach zapytaliśmy lek. weterynarii Marka Szostka z przychodni weterynaryjnej „Herman” w Nowym Sączu.

- Można zabezpieczyć łapy swojego pupila specjalnymi maściami, które można kupić właśnie u lekarzy weterynarii – mówi nasz rozmówca. – Te maści mają właściwości ochronne przed czynnikami zewnętrznymi. Przyznam się jednak, że w ciągu dwudziestu lat mojej praktyki weterynaryjnej może zapytały o taką maść dwie osoby. Są one także dostępne w internecie i w sklepach zoologicznych.

Kolejną opcją chronienia łap psich przed zimnem, solą i chemikaliami, trafiającymi w zimie na chodniki i drogi są właśnie buty ochronne.

- Jednak nie każdy pies pozwoli je sobie założyć i chce w takich butach chodzić – dodaje weterynarz. – Właściciel idąc na spacer z psem powinien też unikać chodników, które w zimie sypane są grubą solą. Nie oznacza to, żeby w ogóle nie prowadził swojego pupila chodnikiem. Psy na nich ścierają pazury.

Czytaj na następnej stronie TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu