Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
09/04/2021 - 15:00

Smoleńsk i Katyń. Nowy Sącz uczci dwie bolesne rocznice

Jutro, w 81. rocznicę zbrodni katyńskiej zostanie odsłonięta i poświęcona tablica wmurowana w ścianę kościoła św. Kazimierza w Nowym Sączu. Znajdują się na niej 33 kolejne nazwiska sądeckich oficerów Wojska Polskiego, poległych w Katyniu (Obóz Kozielsk), Miednoje (Obóz Ostaszków), Charkowie (Obóz Starobielsk) oraz Bykowni.

Nazwiska tych oficerów – wspaniałych bohaterów ustalił prof. Jerzy Giza, honorowy obywatel miasta Nowego Sącza, autor książki pt. Nowosądecka Lista katyńska”, która ukazała się drukiem w ubiegłym roku w 80. rocznicę zbrodni katyńskiej i 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Kolejne 33 nazwiska zamordowanych sądeczan zostały już ujęte w tej publikacji.

„Nowosądecka lista katyńska” obejmuje już 256 ofiar, plus jednego zmarłego w obozie. W 1940 roku zginęło 41 sądeczan, 89 mieszkańców regionu sądeckiego oraz 125 osób związanych z Sądecczyzną.


Tych trzydziestu trzech bohaterów upamiętnia właśnie kolejna tablica, która została wmurowana w ścianę w kościele św. Kazimierza. Tablica ta dopełnia już znajdujące się w tym miejscu. Została ufundowana przez miasto.

Jutro mija też 11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Jedenaście lat temu o godz. 8.41 rozbił się pod Smoleńskiem rządowy Tu-157, którym na uroczystości katyńskie leciało 96 osób, w tym para prezydencka. Nikt nie przeżył tej katastrofy.

Przypomnijmy, że pod Smoleńskiem w lotniczej katastrofie oprócz Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Pierwszej Damy, ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski zginęli także inni czołowi przedstawiciele polskiej polityki, parlamentarzyści, szefowie ministerstw, centralnych urzędów państwowych, profesorowie, duchowni, dowódcy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, przedstawiciele organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, jak również załoga samolotu.

Tragedia smoleńska była wstrząsem, jakiego nigdy nie doświadczyło żadne współczesne państwo, traumą, której rana nieprędko się zabliźni. Skromna upamiętniająca uroczystość, w kolejnym roku pandemicznym odbędzie się tradycyjnie na skwerze w Lasku Falkowskim (obok kaplicy pw.  św. Antoniego). O godz. 8.41 rozpocznie się apel poległych.

Wartę honorową wystawi Karpacki Oddział Straży Granicznej. W Lasku Falkowskim, jak zawsze zapłoną znicze i zostaną złożone kwiaty.

Można zapalić znicz przed Ratuszem

Każdy z mieszkaniec naszego miasta, który chciałby uczcić pamięć ofiar tej tragedii, może zapalić znicz pod portretami dwóch honorowych obywateli Nowego Sącza, którzy w niej zginęli. Portrety prezydentów Ryszarda Kaczorowskiego i Lecha Kaczyńskiego będą są wystawione przed wejściem do nowosądeckiego Ratusza od godz. 8.00 w sobotę. Znicze można będzie zapalać przez cały dzień, będą mogły świecić się do poniedziałku rano, kiedy zostaną usunięte przez służby miejskie.

[email protected], fot. IM., Artur Czernecki.







Dziękujemy za przesłanie błędu