Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
22/03/2018 - 00:20

Skandal w sądeckim przedszkolu. Kuratorium oświaty oskarża prokuraturę: Nic nam nie powiedzieli [WIDEO]

Dyrektorka sądeckiego przedszkola usłyszała zarzuty znęcania się nad dzieckiem. Prokuratura w tej sprawie prowadzi postępowanie już od października 2017 roku. Małopolski Kurator Oświaty Barbara Nowak dowiedziała się o tym dopiero z mediów. Ma pretensje do sądeckich prokuratorów, że tak długo trzymali sprawę w tajemnicy i nie zrobili nic żeby ochronić dzieci.

- W piątkowe popołudnie 16 marca otrzymałam od Rzecznika Praw Dziecka informację o tym, że w Przedszkolu „Mali odkrywcy” w Nowym Sączu dzieją się rzeczy, które zagrażają bezpieczeństwu i zdrowiu dziecka. Natychmiast na to zareagowałam. W niespełna dwie godziny wysłałam informację i zapytanie do sądeckiej prokuratury okręgowej, a także do Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. Zapytałam, na jakim etapie jest śledztwo, które jest prowadzone w tej sprawie - wyjaśnia Barbara Nowak, Małopolski Kurator Oświaty.

Zobacz też Nowy Sącz: Prokuratura postawiła przedszkolance zarzut znęcania się nad dzieckiem

Rzecznik Praw Dziecka przekazał do kuratorium nagranie z monitoringu, zamontowanego w budynku przedszkola. Film jest bardzo drastyczny i nie pozostawia żadnych wątpliwości, że zdrowie dziecka mogło ucierpieć na skutek działań jednej z przedszkolanek. Jak się okazało, ta kobieta jest dyrektorem i właścicielem tego przedszkola.

- W poniedziałek 19 marca od rana byliśmy w przedszkolu, aby przesłuchać właścicielkę. Równocześnie poprosiliśmy, aby dyrektor delegatury w Nowym Sączu wyznaczył wizytatora, który będzie pełnił stały dyżur w przedszkolu. Będzie on prowadzony do tej pory, aż sytuacja nie zostanie wyjaśniona, a osoba, która w tej placówce pracuje, nie będzie odsunięta od zajęć z dziećmi - dodaje.

Przypomnijmy. Prokuratura Rejonowa w Nowym Sączu postawiła zarzut znęcania się na dzieckiem dyrektorce jednego z niepublicznych przedszkoli w Nowym Sączu. Grozi jej od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Do dramatycznych zdarzeń doszło we wrześniu i październiku 2017 roku. Kobieta miała znęcać się nad dzieckiem podczas zajęć przedszkolnych.

- Dochodzenie zostało wszczęte pod koniec października 2017 roku przez sądecką policję. Świadkowie - rodzice dzieci, które uczęszczają do tego przedszkola, a także personel zostali już przesłuchani. Mamy zgromadzoną stosowną dokumentację - wyjaśnia szef nowosądeckiej prokuratury rejonowej Jarosław Łukacz.

Dyrektorka została przesłuchana, jednak nie przyznała się do winy. Złożyła w tej sprawie wyjaśnienia i przedstawiła inną wersję zdarzeń. Śledczy będą ją teraz weryfikować.

- Wciąż ustalamy i przesłuchujemy rodziców dzieci, które w przeszłości uczęszczały do tego przedszkola. W zależności od ustaleń będziemy podejmować dalsze decyzje w tej sprawie – dodaje prokurator Łukacz.

Szefowa Małopolskiego Kuratorium nie kryje oburzenia wobec postawy Prokuratury Rejonowej w Nowym Sączu.

- Oburza mnie to, że już od października 2017 roku prokuratura wiedziała o tym, jak wyglądała opieka nad dziećmi w tym przedszkolu. Prokuratorzy posiadali informacje, które wskazywały na to, że bezpieczeństwo i zdrowie dziecka jest zagrożone. Nie odsunęli przedszkolanki od zajęć. Nie poinformowali Małopolskiego Kuratora Oświaty. Prokuratorzy nie zrobili nic, żeby wziąć w obronę te dzieci - mówi z oburzeniem Barbara Nowak.

- To jest tak kuriozalna sytuacja, że wystąpiłam do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry z wnioskiem żeby objął specjalnym nadzorem postępowanie tej prokuratury. Przedszkole wciąż funkcjonuje i nie ma ostatecznego rozwiązania tej sytuacji. Czekam na postępowanie prezydenta Nowego Sącza. Tę placówkę należałoby zamknąć, a dzieciom zapewnić miejsce w innych bezpiecznych dla nich przedszkolach.  

Konsekwencje zostaną wyciągnięte także wobec nauczycielek, które pracowały w tym przedszkolu, widziały naganne zachowanie dyrektorki i nie reagowały.  Małopolski Kurator Oświaty będzie dążyć do tego, aby stanęły przed komisją dyscyplinarną.

RG [email protected], Fot. RG, Film Małopolskie Kuratorium Oświaty w KrakowieDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)