Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 2 marca. Imieniny: Halszki, Heleny, Karola
17/10/2023 - 13:20

Sandecja nad przepaścią, obok uchwała na piękne oczy. Radni chcą wyjaśnień [WIDEO]

O problemach Sandecji Nowy Sącz jest w ostatnim czasie bardzo głośno. Temat poruszyli podczas wtorkowej konferencji prasowej radni Prawa i Sprawiedliwości. Mówili również o słabej kondycji spółki NOVA. Wszystko odbywało się przed stadionem “Biało-czarnych", który wciąż nie został oddany do użytku.

Radni Prawa i Sprawiedliwości o problemach Sandecji Nowy Sącz

Obecny sezon jest w wykonaniu piłkarzy Sandecji Nowy Sącz bardzo słaby. Drużyna zajmuje ostatnie miejsce w tabeli II ligi i póki co wygrała tylko dwa mecze. Dodatkowo, spotkania domowe rozgrywa na obiekcie Garbarni Kraków. O problemach klubu mówili podczas konferencji prasowej przed budującym się stadionem sądeccy radni Prawa i Sprawiedliwości.

- Na dzisiejszej sesji pan prezydent proponuje dokapitalizowanie spółki MKS Sandecja kwotą 2,5 mln zł. Jeśli Rada Miasta wyrazi na to zgodę, będzie to już 10 mln zł w tym roku. Niepokoi nas, że kolejny raz prezes klubu wyciąga ręce po pieniądze mieszkańców, nie przedstawiając nam planu naprawczego. Klub ma dziś problemy w sferze infrastrukturalnej, bo stadion nie jest i prawdopodobnie nie będzie ukończony do 4 listopada. Ma też problemy w sferze zarządczej i sportowej - mówił Michał Kądziołka, przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta.

- Pan prezydent podczas kampanii mówił, że będą jasne i przejrzyste zasady finansowania sądeckiego sportu. Dzisiaj tak naprawdę nie wiemy, jaki jest plan na klub. Obawiamy się, że jeśli nadal będzie zarządzany w ten sposób, to kolejny spadek może stać się faktem. Dziś będziemy wnioskować byśmy mogli podyskutować o klubie i otrzymali od prezesa Sandecji informację ilu pozyskał sponsorów i przez jaki czas mieszkańcy będą jeszcze łożyć na jego funkcjonowanie - dodawał przewodniczący.

W podobnym tonie wypowiadała się również radna Iwona Mularczyk. Przypominała, że gdy powoływana była spółka NIK zajmująca się budową stadionu radni Prawa i Sprawiedliwości mieli duże wątpliwości.

- Mam nadzieję, że tak jak zapowiadała pan prezydent będziemy mogli zaprosić mieszkańców na otwarcie tego stadionu 3 listopada - powiedziała radna. - Już 10 milionów złotych przekazujemy dla spółki Sandecji. Jak ten klub jest zarządzany? Jaka tam jest atmosfera? Czy są kompetentni ludzie, którzy go prowadzą? Jest jedna osoba, która stoi na czele i jest jego gwiazdą. Na pewno nie jest to żaden piłkarz. Mogą sobie państwo sami dopowiedzieć o kogo chodzi - dodawała Iwona Mularczyk.

Radni o słabej kondycji spółki NOVA

Podczas konferencji poruszony został również temat spółki NOVA. Radny Wojciech Piech mówił, że dzisiaj na sesji Rady Miasta procedowany będzie projekt uchwały powierzenia jej kolejnych zadań własnych gminy. 

- O tym, jaka jest jakość zarządzania tą spółką mogliśmy się przekonać na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Karana jest za sposób prowadzenia składowiska odpadów. Doprowadziła do tego, że mamy 250 procentową podwyżkę opłat za ich odbiór. Do tego jest w fatalnej kondycji finansowej. To wszystko efekt bardzo niskiej jakości zarządzania. Teraz przyparci do muru mamy podjąć uchwałę “na piękne oczy”. Te oczy nie są piękne, ale wilcze i lisie - stwierdził radny Piech.

Cały zapis konferencji prasowej, na której poruszone zostały problemy Sandecji i spółki NOVA znajduje się w materiale filmowym. ([email protected], wideo: Mateusz Pogwizd, fot.: Mateusz Pogwizd)Dziękujemy za przesłanie błędu