Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lutego. Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława
10/12/2023 - 11:05

Sądecka starówka widziana z lotu ptaka. Tego nie wiesz o sercu Nowego Sącza [WIDEO, ZDJĘCIA]

Nowy Sącz jest jednym z najstarszych miast w Małopolsce. Sercem miasta jest rynek i sądecka starówka z jednym z najpiękniejszych magistratów w Polsce. Sądecka starówka z równie pięknymi kamienicami prezentuje się pięknie. Zobaczcie ją z zupełnie innej perspektywy. Z góry prezentuje się rewelacyjnie.

Ósmego listopada miasto obchodziło 731 rocznicę lokacji. Nowosądeczanie znają swoje miasto, a starówkę szczególnie. Znają bryłę zabytkowego ratusza, kamieniczki okalające rynek i przylegle do rynku ulice. A my zabieramy naszych czytelników w podniebną podróż nad sądecką starówką.

Wiecie, że sądecki rynek jest jednym z największych w Małopolsce. Jego wymiary to 120 na 160 metrów. Z rynku odchodzi dziesięć ulic krzyżujących się z przecznicami. Sądecki rynek ma układ szachownicowy, który jest charakterystyczny dla miast lokowanych w średniowieczu.

Czytaj także: Taki obrazek z Nowego Sącza. Nawet nie widać, co to za świątynia [ZDJĘCIA}

Czytaj także: „Gdybym był bogaty…” O kulturze żydowskiej na Jamnej [WIDEO, ZDJĘCIA]

Jak pisze znany sądecki historyk Leszek Migrała w publikacji „Nowy Sącz. Przewodnik śladami przeszłości”, pod koniec XV wieku główny plac miejski otoczony był przeważnie domami murowanymi, o czym świadczą zachowane w piwnicach budynków kamienne wątki murów oraz detale architektoniczne.

Od wczesnego rana do zmroku rynek tętnił życiem. Główny plac miejski otaczały jatki i kramy. Pośrodku stał pręgierz, przy którym wiązano przestępców. Dzisiaj sądecki rynek 2023 jest inny.

Czytaj na następnej stronie – TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu