Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
28/11/2020 - 16:15

Sądecka Biblioteka Publiczna pęka w szwach. Czy nowe plany uda się zrealizować?

Od wielu lat Sądecka Biblioteka Publiczna dosłownie „trzeszczy w szwach”. Biblioteczny księgozbiór co roku powiększa się, natomiast w budynkach, które są obecnie wykorzystywane przez tę placówkę brakuje na nie miejsca. Praktycznie już o nie ma. Nowa siedziba dla sądeckiej biblioteki jest naglącą potrzebą. Mówi się o tym od wielu lat. Teraz pojawiło się światełko w tunelu. Być może problem braku miejsca na książki przestanie spędzać sen z powiek kierownictwu tej placówki.

Z tym problemem borykała się poprzedniczka obecnego szefa sadeckiej biblioteki Barbara Pawlik. Obecnie ma o stale w tyle głowy obecny dyrektor Marek Rylewicz.

Czytaj także: Nowy Sącz: dar prof. Krzysztofa Ceny trafił do biblioteki [WIDEO]

Sądecka Biblioteka Publiczna im. Józefa Szujskiego od 1970 roku mieści się w zabytkowej XVII-wiecznej kamieniczce Lubomirskich. Każdy, kto zwiedzał jej zakamarki chociażby podczas corocznego Tygodnia Bibliotek, wie, że budynek nie jest w stanie pomieścić księgozbioru, tym bardziej, że z roku na rok go przybywa.

Kiedy w 2011 roku otwarto nowy budynek Komendy Miejskiej Policji, pojawił się pomysł, żeby bibliotekę przenieść do pustego budynku przy ul. Dunajewskiego.  Niestety, nic z tych planów nie wyszło. Problem pozostał.

W 2013 roku około 30 tys. woluminów zostało przeniesionych z ul. Franciszkańskiej 11 na ul. Lwowską 21 do siedziby Oddziału dla Dzieci. Powód? Właśnie brak miejsca na woluminy. Do budynku przy ul. Lwowskiej został przeniesiony księgozbiór regionalny wraz z księgozbiorem zabytkowym.

Czytaj także: Nowy Sącz: nie poznacie tej kamienicy po remoncie! Kolory mogą Was zaskoczyć

Problem pilnego szukania nowej siedziby i poprawy warunków dla tej instytucji poruszał na jednej z sesji po objęciu władzy przez prezydenta Ludomira Handzla radny Leszek Zegzda, przewodniczący komisji kultury, sztuki i współpracy z miastami partnerskimi.

Czytaj na następnej stronie TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu