Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 lutego. Imieniny: Amandy, Bogdana, Doroty
09/05/2022 - 13:10

Sądecczyzna ma Dom Spotkań z Historią. Debata o narodzie w Żmiącej na otwarcie

Żmiąca to wieś nie tylko piękna. Żmiąca to wieś niezwykła. I dlatego w poniedziałek 9 maja, w Żmiącej właśnie, otworzył swe podwoje Sądecki Dom Spotkań z Historią. Inauguracją działalności tego, kolejnego dzieła Fundacji Sądeckiej, stała się wystawa „Wieś sądecka w poszukiwaniu miejsca w historii” oraz seminarium „Odwieczny Naród – wieś małopolska w czasach konfrontacji kultur” z udziałem znakomitych gości.


Dlaczego Żmiąca to wieś tak niezwykła? Nie tylko z powodu swego przepieknego położenia i widocznych sukcesów jej pracowitej społeczności. Życie i historię mieszkańców Żmiącej już od początku XX wieku z wielkim oddaniem opisują badacze naszych dziejów.

Autorem najnowszej monografii "Odwieczny naród"  jest prof. Michał Łuczewski, który z perspektywy chłopów ze Żmiącej opowiedział historię Polski od średniowiecza po współczesność. Jak Polacy stali się narodem i jak ten naród stał się katolicki? Również o tym pisze profesor Łuczewski. I to on właśnie będzie jednym z gości seminarium.


W trakcie seminarium „Odwieczny Naród – wieś małopolska w czasach konfrontacji kultur” odbędzie się wiele rozmów. W tym te, oficjalne. O Żmiącej pomiędzy historią a nowoczesnością z prof. Michałem Łuczewskim rozmawiał będzie Jan Rokita.

Na pytanie: jaki powinien być nowoczesny patriotyzm Polaków, będą próbowali znaleźć odpowiedzi dr Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej i Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Ks. Józef Trela, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żmiącej w latach 1991–2013 i Leszek Zegzda, radny Nowego Sącza i były wicemarszałak Województwa Małopolskiego dyskutować zaś będą o wierze jako fundamencie patriotyzmu.

Seminarium zakończy panel dyskusyjny „Odwieczny Naród – wieś małopolska w czasach konfrontacji kultur”, w  którym udział weźmie również poseł Urszula Nowogórska,  Ludomir Handzel, prezydent Nowego Sącza oraz Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego. ([email protected]) Fot: ZFABWŻ.Dziękujemy za przesłanie błędu