Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 3 grudnia. Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery
14/05/2018 - 21:35

Sądeccy pszczelarze mają już swój sztandar [ZDJĘCIA/WIDEO]

Sądeckie Koło Pszczelarzy od wczoraj ma swój własny sztandar. To dla pszczelarzy wyjątkowe wydarzenie – poświęcenie sztandaru podczas plenerowej mszy stało się okazją do wspólnej zabawy i uroczystego zainaugurowania nowego sezonu.

Sztandar został ufundowany przede wszystkim ze składek sądeckiego koła Karpackiego Związku Pszczelarzy, ale również dzięki serdeczności sponsorów, którym pszczelarze gorąco dziękują. - Głównym inicjatorem był pan Adam Szołdra, który od dawna to planował, próbował, chciał i w końcu doprowadził do tego, że sztandar ten został wyhaftowany – informuje prezes KZP Stanisław Kowalczyk.

- Na sztandarze mamy symbole pszczelarskie i to co najważniejsze, jest na nim patron pszczelarzy. Nie tylko polskich, ale i na całym świecie święty Ambroży. No i oczywiście są tam elementy roślinne i te związane z herbem miastaobrazuje.

Zobacz też: Wiosna nie przestrzega harmonogramu. Mało pszczół w sadach

Jak często i przy jakiej okazji ten sztandar będzie wykorzystywany?

 - Sztandar wykorzystywany jest bardzo często, ponieważ służy jednoczeniu społeczności pszczelarskiej podczas świętowania w kole i co najważniejsze, podczas wszystkich uroczystości państwowych i lokalnych. Teraz mamy zaproszenie na Zjazd Sądeczan. Myślę, że ten sztandar już będzie mógł w tych uroczystościach uczestniczyć - wyjaśnia Kowalczyk.

- Oprócz takich świąt zdarzają się  wydarzenia smutne, a mianowicie śmierć któregoś z członków koła i wtedy sztandar zawsze towarzyszy mu w ostatniej drodze – uzupełnia.

Przy okazji warto dodać, że Karpacki Związek Pszczelarzy liczy sobie 30 kół, które zrzeszają 1507 członków.  Jak informuje skarbnik koła, Stanisław Wierzbicki choć oficjalne dokumenty wzmiankują o sadeckim kole dopiero w latach 70-tych jego historia liczy sobie ponad sto lat.. Najstarszy z pszczelarzy ma 92 lata. 

ES [email protected] Film: KS

Sądeccy pszczelarze mają już swój sztandar [ZDJĘCIA/WIDEO]
Nawojowa 13 maj 2018


Dziękujemy za przesłanie błędu