Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 26 stycznia. Imieniny: Lutosława, Normy, Pauliny
16/10/2021 - 13:20

Rytro wyrosło na lidera samorządów subregionu sądeckiego! [WIDEO]

Wielki sukces gminy Rytro. Samorząd zajął miejsce na podium w Ocenie Aktywności Gmin Subregionu aż w dwóch kategoriach: w generowaniu dochodów i dynamice rozwoju!

Wczorajsza gala, na której poznaliśmy liderów wśród samorządów naszego subregionu pokazała jednoznacznie – Rytro nie ma już żadnych powodów do kompleksów w zakresie rozwoju. Rywalizując aż z 39 gminami zajęła trzecie miejsce zarówno przy ocenie generowania dochodów jak i dynamiki rozwoju. To bez wątpienia największy dotychczasowy sukces obecnej ekipy rządzącej: radnych i wójta Jana Kotarby.

Co się na niego złożyło? Żelazna konsekwencja w zakresie polityki finansowej i inwestycyjnej i ogromna skuteczność w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Musimy tu podkreślić, że Rytro to chyba jedna gmina w naszym regionie, która nie ma dziś żadnych zobowiązań, obciążeń finansowych, bo spłaciła wszystkie dotychczas zaciągnięte kredyty! I to mimo kryzysu związanego z epidemią koronawirusa.

Przypomnijmy też przy okazji, że mimo tych przeciwności ostatnie 12 miesięcy śmiało można w Rytrze nazwać bezprecedensowymi pod kątem inwestycyjnym.

Wymieńmy je w telegraficznym skrócie. Najważniejsza inwestycja w ostatnim czasie to budowa nowego przedszkola przy Szkole Podstawowej w Rytrze. Placówka ma być gotowa w połowie 2022 roku i zapewnić opiekę dla 100 dzieci. Dzięki jej powstaniu gmina będzie mogła przenieść swój urząd wraz z Ośrodkiem Pomocy Społecznej do zwolnionego budynku po wygaszonym gimnazjum. Inwestycja jest dofinansowana ze środków zewnętrznych na sumę 4 320 000 złotych.

Zobacz też: To oni są liderami w regionie. Ocena Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego

Gmina inwestuje również w infrastrukturę sportową i na dniach ruszy modernizacja boiska sportowego w Rytrze. Koszt przedsięwzięcia to aż ok. 2 200 000 zł, ale samorządowi udało się pozyskać aż 85 procent dofinansowania z programu Sportowa Polska Ministerstwa Sportu. Pozostałe 15 procent Rytro wyłoży z własnego budżetu. Procedury przetargowe ruszą jak tylko gmina podpisze formalną umowę z ministerstwem. Wcześniej gmina zainwestowała tutaj około 50 000 zł w nowoczesne trybuny.

30 000 zł gmina pozyskała z Urzędu Marszałkowskiego na modernizację dróg od pól.

Dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiemu w wysokości 6 400 zł Rytro doposażyło miejscową jednostkę OSP w specjalistyczny sprzęt hydrauliczny.

W Rytrze, w centrum miejscowości, niemal na przeciwko siedziby Urzędu Gminy powstanie też Popradzkie Centrum Edukacji Przyrodniczej. Inwestorem jest województwo małopolskie a warta 5 milionów inwestycja ma szansę stać się kołem zamachowym dla lokalnej turystyki. tego roku W marcu marszałek województwa Witold Kozłowski oficjalnie ogłosił właśnie start procedur inwestycyjnych. Budynek ma być gotowy w 2023 roku.

Więcej w naszej rozmowie z wójtem Janem Kotarbą, którą przeprowadziliśmy zaraz po ogłoszeniu wyników Oceny Aktywności Gmin Subregionu podczas uroczystej gali w Niskowej. (e.stachura@sadeczanin.info Film: DS., Fot.: SS i UG w Rytrze)Dziękujemy za przesłanie błędu