Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 maja. Imieniny: Emila, Neleny, Romy
30/11/2023 - 09:05

Rytro: podnoszą podatki i dyskutują o posiłkach w szkole oraz przemocy w rodzinie. SESJA LIVE

Dziś jedna z ostatnich sesji w gminie Rytro w 2024 roku. Radni zadecydują o wymiarze podatków od nieruchomości i środków transportowych oraz skupią się na pomocy socjalnej.

O propozycji stawek podatków od nieruchomości i skali planowanej podwyżki pisaliśmy już szczegółowo w publikacji Rytro waloryzuje podatki od nieruchomości. O ile będzie drożej w 2024 roku?

Podobny wzrost – waloryzacja o 15 „inflacyjnych” procent – objąć ma również podatki od środków transportowych.

Kolejne ważne punkty dzisiejszej sesji dotyczą kwestii socjalnych. I tak wśród projektów uchwał mamy te dotyczące:
- podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do otrzymania pomocy dla osób i rodzin w ramach wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024-2028
- przyjęcia wieloletniego programu osłonowego w zakresie dożywiania „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024-2028 w Gminie Rytro
- w sprawie określenia zasad zwrotu wydatków w zakresie dożywiania w formie posiłku albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych dla osób objętych wieloletnim rządowym programem „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024-2028. 

Rytro: opłaty śmieciowe i podatki pójdą w górę. To nieuniknione, bo do systemu trzeba dołożyć 300 tysięcy

Jak zaznaczał jeszcze przed sesją wójt Jan Kotarba zmiana kryterium wynika z odgórnych regulacji – zmienia się najniższa krajowa, kryterium jest proporcjonalnie podnoszone.

Radni przyjmą też, albo i nie, projekt Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej i Ochrony Osób Doznających Przemocy Domowej na lata 2024-2028. Więcej na ten temat napiszemy już po sesji.

Jak to pod koniec roku, rada będzie musiała też zrobić kilka kosmetycznych przetasowań w budżecie gminy. Wynika to z konieczności uwzględnienia rzeczywistych wydatków na realizację inwestycji itp.

By obejrzeć transmisję z sesji wystarczy kliknąć w zdjęcie powyżej. ([email protected] Fot.: ES) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu