Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
28/12/2023 - 09:55

Rytro: czy rok 2024 przebije inwestycjami 2023? Radni właśnie o tym decydują – SESJA LIVE

Radni Rytra uchwalają dziś budżet gminy na 2024 rok. Czy uda się im przebić inwestycjami ten rekordowy 2023? Ile gmina chce tym razem wydać na inwestycje?

Rytro: zobacz, kto ma odśnieżać Twoją drogę i zapisz te numery telefonów

Zacznijmy od tego, co najbardziej interesuje mieszkańców czyli od konkretnych inwestycji. I tak Rytro rozstrzygnęło już przetarg na przebudowę swojej jedynej szkoły a prace powinny się zacząć już w marcu po feriach.

Projekt obejmuje wyburzenie dzisiejszej sali gimnastycznej i przylegającej do niej przybudówki, w tym pomieszczenia, które kiedy służyły za mieszkania dla nauczycieli. W zamian powstanie nowa sala z zapleczem i kolejne skrzydło szkoły z sześcioma salami lekcyjnymi i windą. Pozostałą część szkoły zostanie gruntownie wyremontowana i wymieniony zostanie dach.

Kolejne ważne przedsięwzięcie to budowa boiska z bieżniami. W grę wchodzi budowa pełnowymiarowego boiska do piłki ręcznej, w którym mieszczą się bez problemu wszystkie pozostałe boiska pełnowymiarowe do koszykówki i siatkówki. A do tego wokół boiska będzie profesjonalna bieżnia, tak by bez problemu dzieciaki mogły zaliczać bieg na 60 i 200 metrów. Gdzie? Koło podstawówki właśnie. 

Rytro waloryzuje podatki od nieruchomości. O ile będzie drożej w 2024 roku?

Ale chyba najbardziej wyczekiwanym przez lokalną społeczność inwestycją jest budowa nowego ośrodka zdrowia z biblioteką. Stary ośrodek zdrowia będzie wyburzony a w to miejsce powstanie zupełnie nowy obiekt dwukondygnacyjny. Na pierwszym piętrze mieścić się będzie biblioteka z czytelnią i świetlicą środowiskową a na parterze właśnie ośrodek zdrowia.

W kwietniu przyszłego roku zamknięta ma być też sztandarowa inwestycja w ujęciu ekologicznym, czyli przebudowa ryterskiej oczyszczalni ścieków. Pisaliśmy o tym przedsięwzięciu szczegółowo w publikacji 8,4 miliona! Tyle ma kosztować nowa oczyszczalnia ścieków w Rytrze

W zakresie inwestycji turystycznych, a przecież Rytro turystyka właśnie stoi - w przyszłym roku samorząd ruszy z dalszą rewitalizacją zamku, który w końcu doczeka się m.in. kompleksowego oświetlenia.

Oczywiście realizacja tych zadań nie byłaby możliwa, bez idących w miliony dofinansowań m.in. z Polskiego Ładu.

Jak to wygląda w liczbach? W 2024 roku łączne dochody gminy planowane są na kwotę 24 961 836,57 zł: dochody bieżące w wysokości 17 921 436,57 zł i dochody majątkowe w wysokości 7 040 400 zł.

Wydatki zaplanowane są na poziomie 27 401 461,74 zł: wydatki bieżące w wysokości 19 965 653,58 zł i wydatki majątkowe w wysokości 7 435 808,16 zł.

Deficyt sięgnąć ma z kolei 2 439 625,17 zł i zostanie sfinansowany:
- niewykorzystanymi środkami pieniężnymi na rachunku bieżącym budżetu - 73 645,38 zł
- nadwyżką budżetową z lat ubiegłych 2 365 979,79 zł.

Jeśli chodzi o limit zobowiązań z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek to mowa tu o kwocie 2 000 000 zł na sfinansowanie przejściowego deficytu budżetu. Taki jest plan, ale ostateczne decyzje oczywiście należą do radnych.

By obejrzeć transmisję z sesji wystarczy kliknąć zdjęcie powyżej. ([email protected] Fot.: ES) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu